SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Marit Bjoergen straszy Justynę Kowalczyk strojem

Marit Bjoergen straszy Justynę Kowalczyk strojem

16.02.2017, godz. 02:00
Marit Bjoergen
foto: Twitter

Słynna biegaczka narciarska Marit Bjoergen (37 l.) finiszuje z przygotowaniami do mistrzostw świata w Lahti. Silna jak tur Norweżka postanowiła postraszyć rywalki nowinką techniczną - najnowszym typem stroju biegowego. Fachowcy są raczej sceptyczni i twierdzą, że za wiele nie może to pomóc.

W szwajcarskim Davos Bjoergen po testach rozpływała się nad właściwościami nowego kombinezonu.

- Waży tylko 230 gramów, to tak jakbym nic na sobie nie miała, w czymś tak lekkim jeszcze nie startowałam. Można w nim biegać szybciej - stwierdziła Marit, a naukowcy zapewniają, że strój ma o 10 proc. mniejsze opory powietrza, co przyda się szczególnie na zjazdach.

Na polskiej konkurentce Bjoergen Justynie Kowalczyk (34 l.) cudowne kombinezony z pewnością nie zrobią wrażenia, nasza mistrzyni kiedyś powtarzała, że stroje nie biegają. Czyli czy to jedynie wojenka psychologiczna Norweżek, czy też są realne korzyści?

- Pół na pół - mówi "SE" Tadeusz Szostak z firmy Berdax, producenta specjalistycznej odzieży sportowej, m.in. kombinezonów dla skoczków narciarskich. - Z jednej strony to sztuczki mentalne, z drugiej stroje mogą trochę pomóc. Kiedyś robiliśmy badania na zjazdach z opływowymi materiałami i widać było korzyści. Tylko że realny zysk pojawia się przy bardzo wyrównanym biegu. Przy większych różnicach czasowych tego nie ma. A takie nowinki puszcza się w świat zawsze przed wielkimi zawodami - zauważa Szostak.

- Tego nie robi się tylko dla reklamy, pewnie są jakieś korzyści. Tylko że Marit jest w takiej formie, że niby w czym miałby jej pomóc trochę inny kombinezon? - zastanawia się Bernadetta Piotrowska (47 l.), była olimpijka i komentatorka biegów narciarskich. - Wiem jednak, że badania są prowadzone od lat i pewne elementy można poprawić, chociażby wydajność mięśni przy odpowiednim ucisku materiału. Skoro Norwegowie się tym zajmują, to pewnie nie bez powodu - kwituje była biegaczka.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: