SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe MŚ w Lahti. Justyna Kowalczyk: Do tego biegu szykowałam się dwa lata

MŚ w Lahti. Justyna Kowalczyk: Do tego biegu szykowałam się dwa lata

28.02.2017, godz. 02:00
Justyna Kowalczyk
Justyna Kowalczyk foto:

Jasno podkreślała, że w tym roku liczą się dla niej tylko mistrzostwa świata w fińskim Lahti i bieg na 10 kilometrów techniką klasyczną. Dziś nadejdzie wreszcie chwila prawdy. Justyna Kowalczyk (34 l.) punktualnie o 12.45 stanie przed ostatnią szansą na sukces w tym sezonie.

W niedzielę podczas drużynówki w stylu klasycznym (wraz z Eweliną Marcisz) miała okazję zapoznać się z trasą. Polki awansowały do finału i zajęły w nim przedostatnie miejsce. - Dzięki sztafecie poznałam bardzo małą część trasy. Ale tą najważniejszą, czyli finisz. Jest tam dość stromy podbieg. Zobaczymy, jak będzie. Przygotowywałam się do tego biegu przez dwa lata i mam nadzieję, że osiągnę dobry wynik - mówi Kowalczyk.

Biegaczka z Kasiny Wielkiej przez prawie miesiąc przygotowywała się do mistrzostw świata w górach, na Krasnej Polanie w Soczi. Tuż po zakończeniu ciężkich treningów pojechała do Otepaeae na próbę generalną przed MŚ. Na 10 km klasykiem zajęła dopiero piąte miejsce (wygrała Marit Bjoergen). Ale nie załamuje się i wierzy, że w kluczowym momencie wróci jej wielka moc.

- Najlepsze są dni od 12 do 16 po zejściu z gór. Tak wyliczyli to specjaliści. Dziesięć kilometrów klasykiem w Lahti przypadnie dokładnie na 14. dzień, odkąd skończyłam treningi w górach. Jest siedem bardzo dobrych dziewczyn, które na pewno będą walczyć o medale. A kto stanie na podium, to zobaczymy we wtorek. Nie zastanawiam się nad innymi, myślę tylko o tym, żeby jak najlepiej pobiec. Jesteśmy na mistrzostwach świata i tu walczy się o każdy centymetr - podkreśla Kowalczyk.

29 lat lat temu Józef Łuszczek (62 l.) zdobył na MŚ w Lahti 2 medale w biegach narciarskich: złoty i brązowy. Bardzo pragnie, aby do jego osiągnięć nawiązała dzisiaj Justyna Kowalczyk (34 l.)

- Szanse Justyny na podium oceniam na fifty-fifty - mów "Super Expressowi". - Sprzyja jej wiek, bo w biegach wytrzymałościowych jak z winem. Im starsze, tym lepsze. Dobrze też, że nie biegną ze startu wspólnego, bo wtedy Norweżki narzuciłyby swoje tempo. Ważne, żeby dobrze posmarować, bo temperatura ma być około zera i opady. I trzeba dobrze rozłożyć siły, bo w ostatnim Pucharze Świata, w Otepää Justyna sporo straciła w końcówce.

Według Łuszczka Marit Bjoergen jest poza zasięgiem Polki i zdobędzie złoto. - O dwa pozostałe krążki walczyć będą Szwedka Kalla, dwie Finki, które są u siebie, inne Norweżki i Kowalczyk.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: