SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Nie żyje Stefania Biegun. Była wybitną polską olimpijką

Nie żyje Stefania Biegun. Była wybitną polską olimpijką

12.12.2016, godz. 20:40
czerwony znicz cmentarz święto zmarłych dzień wszystkich świętych światło
foto: SHUTTERSTOCK

Smutne wieści dotarły do sportowej Polski z Wetliny. W wieku osiemdziesięciu jeden lat zmarła Stefania Biegun - wybitna biegaczka narciarska. Występowała ona między innymi na trzech kolejnych igrzyskach olimpijskich, została także mistrzynią Uniwersjady w 1962 roku. W kraju nie miała sobie równych.

Stefania Biegun urodziła się w 1935 roku. Dzięki swojej bogatej karierze wciąż postrzegana jest jako jedna z najwybitniejszych polskich biegaczek narciarskich w historii. Nic dziwnego, w kraju nie miała sobie bowiem równych. Aż dwadzieścia sześć razy zdobywała tytuł mistrzyni Polski. Na arenie międzynarodowej jej największym sukcesem było zwycięstwo na Uniwersjadzie w 1962 roku. W latach 1960-1968 reprezentowała Polskę na trzech kolejnych igrzyskach olimpijskich.

Po zakończeniu kariery wzięła się za trenowanie swoich następczyń. Spod jej skrzydeł na narciarskie trasy wyfrunęły olimpijki Anna Duraj, Anna Pawlusiak czy siostry Majerczyk. W latach 2005-2009 pełniła funkcję Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic. W Bieszczadach spodobało jej się tak bardzo, że przeprowadziła się tam z Zakopanego. Tam też dożyła swoich dni. Zmarła w sobotę 10 grudnia w wieku osiemdziesięciu jeden lat.

autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: