SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Piotr Żyła mistrzem Polski w skokach narciarskich!

Piotr Żyła mistrzem Polski w skokach narciarskich!

26.12.2016, godz. 19:13
Piotr Żyła
Piotr Żyła foto: CYFRASPORT

Piotr Żyła wygrał mistrzostwa Polski 2016 w skokach narciarskich! W zawodach udziału nie brał wielki faworyt Kamil Stoch, który się rozchorował. Pod jego nieobecność najwięcej szans na zwycięstwo dawano Maciejowi Kotowi, ale ostatecznie to Żyła zgarnął swój drugi tytuł w karierze!

Tegoroczne mistrzostwa Polski miały być wielkim pojedynkiem na linii Kamil Stoch - Maciej Kot, ale do takowego w ogóle nie doszło. Wszystko przez to, że mistrz olimpijski z Soczi się rozchorował i ostatecznie zrezygnował ze startu. Pod jego nieobecność wielkim faworytem miał być Kot, ale pierwsza seria zawodów nieco zweryfikowała te opinie.

Skoczył on bowiem zaledwie 120 metrów i przed finałową próbą zajmował 6. miejsce. Liderem był z kolei Piotr Żyła, a tuż za nim plasowali się Stefan Hula i Dawid Kubacki. W drugiej serii Kot jednak odpalił i popisał się najdłuższym skokiem w całym konkursie. Poszybował na 139. metr, co jest nowym rekordem przebudowanej Wielkiej Krokwi w Zakopanem i przez chwilę prowadził, ale niedługo później świetnie spisał się też Kubacki, który go wyprzedził. Ciśnienia nie wytrzymał z kolei Hula, a w ostatnim skoku Żyła zdystansował resztę stawki i to on zgarnął tytuł mistrza Polski. Kot ostatecznie zakończył rywalizację na ostatnim miejscu podium.

Konkurs w Zakopanem wyraźnie pokazał, jak wielka przepaść dzieli skoczków z reprezentacji Polski od pozostałych. Ostatni z kadrowiczów - Klemens Murańka - zakończył zawody na szóstej pozycji, a siódmy Przemysław Kantyka miał do niego... blisko 27 punktów straty.

Klasyfikacja MP 2016 w skokach narciarskich:

1. Piotr Żyła - 273,4 pkt
2. Dawid Kubacki - 270,1 pkt
3. Maciej Kot - 264,7 pkt
4. Jan Ziobro - 260,8 pkt
5. Stefan Hula - 255,6 pkt
6. Klemens Murańka - 247 pkt
7. Przemysław Kantyka - 220,5 pkt
8. Stanisław Biela - 216,1 pkt
9. Bartłomiej Kłusek - 215,8 pkt
10. Krzysztof Leja - 204,6 pkt

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: