SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty sporty zimowe Ponad rok dyskwalifikacji dla Therese Johaug? Może wrócić na igrzyska w 2018 roku!

Ponad rok dyskwalifikacji dla Therese Johaug? Może wrócić na igrzyska w 2018 roku!

29.11.2016, godz. 12:57
Therese Johaug
Therese Johaug podczas konferencji prasowej foto: EAST NEWS

Norweska Komisja Dopingowa podjęła decyzję w sprawie Therese Johaug oskarżonej o stosowanie niedozwolonych środków i będzie wnosić o 14 miesięcy dyskwalifikacji dla zawodniczki. Jeśli kara ta wejdzie w życie, to norweska biegaczka będzie mogła wziąć udział w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku.

Johaug została oskarżona o stosowanie dopingu po tym, jak w jej organizmie wykryto zabronioną substancję - steryd clostebol. Miała go przyjmować nieświadomie poprzez stosowanie maści na oparzenia, ale w wytłumaczenia norweskiej biegaczki nie uwierzyło zbyt wielu kibiców czy ekspertów.

Norweska Komisja Antydopingowa podjęła już decyzję odnośnie proponowanej kary dla zawodniczki. Będzie wnosić o 14 miesięcy dyskwalifikacji, ale należy pamiętać, że to jedynie rekomendacja, a nie ostateczne i nieodwołalne postanowienie.

O najbliższej przyszłości Johaug zdecyduje bowiem Norweska Konfederacja Sportu, która może, ale nie musi wziąć pod uwagę propozycji komisji. W związku z tym zawieszenie zawodniczki może być zarówno krótsze, jak i dłuższe.

Jeśli jednak sugestia Norweskiej Komisji Antydopingowej zostanie przyjęta, wówczas biegaczka będzie mogła wrócić do startu w zawodach już w grudniu przyszłego roku (kara obowiązywać będzie od początku jej zawieszenia, czyli od 19 października 2016 roku), a konkretnie 18.12.2017. Oznacza to, że nie straci możliwości występu na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang, które odbędą się na początku 2018 roku.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: