SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty sporty zimowe PŚ w Kuusamo: Bracia Prevc dominują, Kot potwierdził dobrą formę

PŚ w Kuusamo: Bracia Prevc dominują, Kot potwierdził dobrą formę

25.11.2016, godz. 19:05
Maciej Kot
Maciej Kot foto: EAST NEWS

Pierwszy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskiej Ruce nieopodal Kuusamo w tym roku wyjątkowo odbył się bez problemów z wiatrem. I stał na bardzo wysokim poziomie. Pierwsze miejsce zajął młody Domen Prevc, a polskich kibiców powinna cieszyć wysoka forma Macieja Kota, który był piąty. Pecha miał z kolei Kamil Stoch, bo w pierwszej serii upadł po niezłym skoku i zajął 26. lokatę.

Kwalifikacje do konkursu w Kuusamo mogły napawać optymizmem. Wygrał je Maciej Kot, który potwierdził znakomitę formę z letniego Grand Prix, a tuż za nim znalazł się Dawid Kubacki. Niezłą dyspozycję pokazał też Kamil Stoch, a ogólnie w pierwszej serii startowało aż siedmiu Polaków, co samo w sobie było sporym sukcesem.

I po rozpoczęciu zawodów długo mieliśmy powody do radości. Z dobrej strony pokazał się Kubacki, ale przede wszystkim Piotr Żyła i wspominany już Kot, który był najwyżej sklasyfikowanym z biało-czerwonych. Wielkiego pecha miał z kolei Stoch, który po skoku na 137 metrów upadł przed linią bezpieczeństwa i dostał od sędziów mocno obniżone noty. Mimo to wypełnił wymóg 95 procent najdłuższego skoku kolejki i wszedł do serii finałowej jako 31. zawodnik.

Liderem po pierwszym skoku był - co nie jest niespodzianką - Peter Prevc, a pięty deptał mu ten, z którym rywalizował w poprzednim sezonie - Severin Freund. W okolicach ścisłej czołówki znalazł się też młodszy z braci Prevc, czyli Domen, ale i Polacy nie mieli na co narzekać. Kot zakończył pierwszą serię na 5. miejscu, a Żyła na 7.

Druga seria nie obfitowała już w tak dalekie skoki, bo sędziowie zdecydowali się obniżyć belkę. To jednak nie przeszkodziło takim zawodnikom jak wspomniani Freund czy bracia Prevc. Ostatecznie konkurs wygrał Domen, który wykorzystał... upadek Petera. Najlepszym z Polaków był zaś Kot, który utrzymał wysoką 5. lokatę.

Klasyfikacja konkursu PŚ w Kuusamo:

1. Domen Prevc
2. Severin Freund
3. Peter Prevc 
4. Manuel Fettner
5. Maciej Kot
6. Karl Geiger
7. Markus Eisenbichler
8. Andreas Kofler
9. Stefan Kraft
10. Vincent Descombes Sevoie
...
16. Dawid Kubacki
17. Piotr Żyła
26. Kamil Stoch
27. Stefan Hula

RELACJA NA ŻYWO Strona odświeża się automatycznie co 30 sekund
False 3026 False 1 2016-11-25 16:55:00 True 30
autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: