SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe PŚ w Oberstdorfie: Pierwsze w sezonie loty na mamucie!

PŚ w Oberstdorfie: Pierwsze w sezonie loty na mamucie!

03.02.2017, godz. 07:20
Maciej Kot, skoki narciarskie
foto: EAST NEWS

To będzie pierwsze wielkie latanie na nartach tej zimy. W sobotę i niedzielę Puchar Świata zagości na mamuciej skoczni w Oberstdorfie w Bawarii, przebudowanej kosztem 11,6 mln euro. Można będzie na niej latać nawet ćwierć kilometra!

- Cieszę się perspektywą lotów. Nigdy nie miałem strachu przed nimi. Raczej czułem respekt. A obiekt w Oberstdorfie jest zmodernizowany i mam nadzieję, że będzie się tam przyjemnie skakało - mówi Kamil Stoch.

Niemcy pozazdrościli Norwegii i Słowenii, gdzie od wielu lat uzyskiwane są rekordowe odległości. Skrócili próg skoczni, zmienili profil zeskoku i zamontowali lodowe tory na rozbiegu. Punkt konstrukcyjny przesunięty został ze 185 m na 200 m, a rozmiar obiektu z 213 na 225 m. Poprzedni rekord z Oberstdorfu należący do Fina Harriego Ollego (225,5 m) powinien być zmieciony już w piątkowych kwalifikacjach. Ba, ocenia się, że na tym "mamucie" można latać nawet po 250 m, a to już zaledwie półtora metra mniej od rekordu świata Norwega Andersa Fannemela.

Jak dotąd polski skoczek tylko raz stanął tutaj na podium (Adam Małysz w 2001 roku, gdy przegrał zaledwie o 0,4 pkt z Martinem Schmittem). Szanse na pierwsze polskie zwycięstwo wydają się tym razem całkiem realne. Najbardziej oczywiście liczymy na lidera Pucharu Świata i rekordzistę Polski w lotach (238 m) Kamila Stocha (30 l.) oraz byłego rekordzistę Polski Piotra Żyłę (232,5 m).

- Loty to wyższy poziom adrenaliny. I właściwie liczy się tam tylko przyjemność i radość, że można tak polatać - twierdzi Żyła (30 l.).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: