SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe PŚ w Planicy. Hannu Lepistoe: Kamil Stoch weźmie Kulę

PŚ w Planicy. Hannu Lepistoe: Kamil Stoch weźmie Kulę

24.03.2017, godz. 02:00
Stoch weźmie Kulę
Kamil Stoch foto:

W niedzielę w Planicy okaże się, czy Kamil Stoch (30 l.) odrobi 31 punktów straty do Stefana Krafta (24 l.) i po raz drugi w karierze wywalczy Puchar Świata w skokach narciarskich. Hannu Lepistoe (71 l.), były trener reprezentacji Polski, 10 lat temu był już świadkiem podobnej sytuacji. Wtedy, właśnie na finiszu w Planicy, Adam Małysz przegonił rywala w walce o Kryształową Kulę, Andersa Jacobsena. Fin jest pewien, że znowu Polak stanie na najwyższym stopniu podium.

"Super Express": - Kto zdobędzie Puchar Świata?

Hannu Lepistoe: - Stawiam na Kamila Stocha. Formą w całym sezonie zasłużył na Kryształową Kulę, a ostatnio w Vikersundzie pokazał, że dyspozycja wróciła w najważniejszym momencie. Co ważne, moc zademonstrował na mamuciej skoczni, na jakiej mamy także finisz cyklu.

- Jednak to Stefan Kraft ostatnio częściej od Kamila stawał na podium PŚ.

- Skacze bardzo dobrze, ale tu będzie decydować przede wszystkim doświadczenie Stocha, jego większy spokój i mniejsza presja. To Austriak odczuwa teraz duże ciśnienie, bo musi bronić przewagi, a rywal atakuje ostro. Mam tylko nadzieję, że nie zadecydują warunki pogodowe i o sukcesie nie przesądzi podmuch wiatru. W porównywalnych warunkach Stoch powinien wygrać.

- W 2007 roku prowadził pan kadrę, gdy Adam Małysz trzema konkursami na Letalnicy przegonił Andersa Jacobsena i wygrał PŚ. To podobna sytuacja jak dziś?

- Bardzo podobna, wiele mi teraz przypomina tamte emocje. Adam wtedy był wyraźnie mocniejszy niż Norweg. Miał przed Planicą tylko jedną wpadkę w Oslo, poza tym czuło się, że może wystrzelić w Słowenii.

- Stoch przewyższa Krafta technicznie?

- Ma lepsze odbicie, z kolei Kraft zyskuje na prędkości najazdowej. Jeśli więc skacze się z niższej belki, to sprzyja Kamilowi. Nie są istotne różnice pomiędzy skoczniami w Vikersundzie i Planicy. Dla najlepszych skoczków to bez znaczenia.

autor: Rozmawiał Marek Żochowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: