SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe PŚ w Sapporo: Maciej Kot z pierwszy zwycięstwem w karierze! Trzech Polaków w dziesiątce

PŚ w Sapporo: Maciej Kot z pierwszy zwycięstwem w karierze! Trzech Polaków w dziesiątce

11.02.2017, godz. 10:46
Maciej Kot
Maciej Kot foto: AP

Stefan Horngacher zdecydował się zabrać na Puchar Świata w Sapporo najsilniejszy skład reprezentacji Polski i był to chyba strzał w dziesiątkę. Pierwsze w karierze zawody wygrał Maciej Kot, który zajął pierwsze miejsce ex-aequo z Peterem Prevcem. W czołowej dziesiątce uplasowali się też Jan Ziobro i Piotr Żyła, a nieco słabiej wypadł Kamil Stoch, który skończył dopiero na osiemnastej pozycji.

Przed wylotem do Azji wielu wątpiło w sens startu najlepszych z Polaków w Sapporo i Pjongczangu. Stefan Horngacher podjął jednak decyzję tłumacząc, że jego kadra miałaby zbyt dużo do stracenia, gdyby nie startowała w Japonii i Korei. I teraz wydaje się, że był to strzał w dziesiątkę!

Szczególnie patrząc na dekorację po pierwszym konkursie w Sapporo, bowiem kibice zgromadzeni pod skocznią Okurayama odsłuchali Mazurka Dąbrowskiego! Ale ci, którzy nie oglądali zawodów, mogli być nieco zdziwieni, bo na pierwszym miejscu podium nie stanął Kamil Stoch, który ostatnio do tego przyzwyczaił, ale Maciej Kot, dla którego był to pierwszy w karierze triumf w Pucharze Świata.

Polak był liderem po pierwszej serii i w drugiej utrzymał znakomitą pozycję. Oddał dwa bardzo równe skoki (139 i 138 metrów) i zajął pierwsze miejsce ex-aequo ze Słoweńcem Peterem Prevcem. Triumf Kota był też wyjątkowy pod innym względem. Dokładnie 45 lat temu na skoczni Okurayama złoto igrzysk olimpijskich wywalczył Wojciech Fortuna!

A pozostali z Polaków? Spisali się przyzwoicie. W drugiej serii startowało ich pięciu, a poza Kotem jeszcze dwóch uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Jan Ziobro skończył na dziewiątym, a Piotr Żyła na dziesiątym miejscu. Słabiej wypadł niestety Kamil Stoch, który w rundzie finałowej dostał bardzo niebezpieczny podmuch wiatru, z wielką trudnością wylądował unikając upadku i skończył dopiero na osiemnastym miejscu. Dawid Kubacki był z kolei dwudziesty trzeci.

Odległe miejsce Stocha oznacza, że rywale stopniowo zmniejszają do niego stratę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Daniel Andre Tande ma do niego już tylko 91, a Stefan Kraft 100 punktów. Z rywalizacji o Kryształową Kulę odpadł chyba Domen Prevc, który w Sapporo nie wszedł nawet do drugiej serii.

Klasyfikacja konkursu w Sapporo:

1. Maciej Kot
1. Peter Prevc
3. Stefan Kraft
4. Andreas Wellinger
5. Roman Koudelka
6. Markus Eisenbichler
7. Daniel Andre Tande
8. Manuel Fettner
9. Jan Ziobro
10. Piotr Żyła
...
18. Kamil Stoch
23. Dawid Kubacki

RELACJA NA ŻYWO Strona odświeża się automatycznie co 30 sekund
False 3090 False 1 2017-02-11 08:15:00 True 30
autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: