SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty sporty zimowe PŚ w Vikersund: Orzeł wylądował. Kamil Stoch poległ w kwalifikacjach

PŚ w Vikersund: Orzeł wylądował. Kamil Stoch poległ w kwalifikacjach

13.02.2016, godz. 16:24
Kamil Stoch
Kamil Stoch foto: CYFRASPORT

Kamil Stoch zderzył się z siłą grawitacji! Polak osiągnął na mamuciej skoczni w Vikersund 112 metrów i zajął dopiero 39. miejsce w kwalifikacjach do sobotniego konkursu lotów narciarskich. Do rekordu skoczni zabrakło mu zaledwie... 139,5 metra. W zawodach zobaczymy na szczęście pięciu innych naszych reprezentantów.

Stoch prawdopodobnie w ten sposób na dobre zakończył już obecny sezon. Kompletnie bowiem zgubił formę, na co właściwie nic nie wskazywało. W piątek rozpoczął słabo, po pierwszym skoku był 27., ale w drugiej serii odfrunął poza punkt konstrukcyjny i przebił się do połowy drugiej dziesiątki. To była informacja optymistyczna. Tymczasem w sobotę zdarzył się taki wypadek. Koszmarny, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, że tuż przed nim wystartował Simon Ammann i poszybował niemal sto metrów dalej.

PŚ w Vikersund NA ŻYWO. Gdzie transmisja TV z konkursu lotów narciarskich?

Pozostali Polacy na szczęście kompromitacji uniknęli. Najlepszy z biało-czerwonych - Piotr Żyła - zajął 3. pozycję. Stefan Hula 12. Niewiele bliżej wylądowali Andrzej Stękała (14.) oraz Maciej Kot (15.). Do czołowej trzydziestki awansował również Dawid Kubacki, który nie zachwycił, osiągnął 169 metrów, ale to zagwarantowało mu 23. lokatę.

Kwalifikacje wygrał Taku Takeuchi. Japończyk osiągnął granicę 240. metrów. Drugie miejsce, tuż przed Żyłą - zajął natomiast Joachim Hauer z Norwegii.

W czołowej dziesiątce, która kwalifikację miała zagwarantowaną, najdalej pofrunęli Norwegowie: Andreas Stjernen (230 metrów) oraz Johann Andre Forfang (229,5 metra). Byłoby pewnie dalej, ale na szaleństwa nie pozwolili sędziowie, którzy zaczęli zmagania na belce ósmej, a skończyli ostatecznie na szóstej.

autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: