SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Raw Air w Oslo: Kwalifikacje. Maciej Kot najlepszy z Polaków w prologu

Raw Air w Oslo: Kwalifikacje. Maciej Kot najlepszy z Polaków w prologu

10.03.2017, godz. 18:24
Maciej Kot
Maciej Kot podczas konkursu drużynowego mistrzostw świata w Lahti foto: Super Express

Piątkowe kwalifikacje oficjalnie rozpoczęły nowy turniej Raw Air w Norwegii. Na skoczni w Oslo wystąpiło siedmiu Polaków. Trzech miało automatyczny awans do niedzielnego konkursu. Z pozostałej czwórki kwalifikacje wywalczyli tylko Dawid Kubacki i Jan Ziobro. Jak spisali się nasi liderzy?

Zazwyczaj kwalifikacje nie mają większego znaczenia dla skoczków z TOP 10 klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (mają automatyczną kwalifikację), ale turniej Raw Air chce to zmienić. Są one traktowane jako "prolog", a punkty liczą się tak samo, jak te uzyskane w konkursie głównym. Będą one kluczowe na końcu 10-dniowej rywalizacji w Norwegii. Właśnie dlatego Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Maciej Kot chcieli zacząć maraton skoków z wysokiego "C".

W piątkowych kwalifikacjach najlepiej z Polaków spisał się Kot. Poleciał na odległość 129 metrów i zajął szóste miejsce. Żyła (128 m) uplasował się tuż za nim, a Stoch był jedenasty. Z biało-czerwonych, którzy musieli walczyć o awans do niedzielnych zawodów, najmocniejszy był Dawid Kubacki (125,5 m - 8. miejsce). Nieźle skoczył także Jan Ziobro (124 m - 14. miejsce).

Niestety Stefan Hula się nie popisał i nie wywalczył kwalifikacji. Klemens Murańka został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy strój. Prolog wygrał Niemiec Andreas Wellinger.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: