SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Skoki narciarskie: Niech wróci magia Zakopanego! Historyczne triumfy Polaków

Skoki narciarskie: Niech wróci magia Zakopanego! Historyczne triumfy Polaków

21.01.2017, godz. 09:12
Zakopane, Wielka Krokiew
foto: Twitter

Urocze, porywające, magiczne! Konkursy Pucharu Świata w Zakopanem mają niepowtarzalną atmosferę. Wielkie rzesze kibiców na trybunach i pod skocznią, znakomity doping, wspaniała oprawa, wspólna zabawa i to coś nieuchwytnego, co zachwyca.

1980 - Bobak i Fijas

Puchar Świata na Krokwi zadebiutował w styczniu 1980 roku, w pierwszym sezonie tych rozgrywek. Podwójny sukces odnieśli Polacy: na skoczni mniejszej triumfował Stanisław Bobak, a na większej - Piotr Fijas.

2002 - Małysz ucałował ziemię

Magia Wielkiej Krokwi z nową mocą objawiła się w pierwszym Pucharze Świata w XXI wieku. Sukcesy Adama Małysza wzbudziły taki entuzjazm polskich kibiców, że przed pierwszym konkursem zaczęli wchodzić na skocznię jeszcze w nocy, zanim pojawiła się ochrona, bez biletów (ocenia się, że było ich 40-80 tys. przy pojemności trybun nieco powyżej 20 tys.). "Orzeł z Wisły" triumfował w niedzielnym konkursie, o 0,6 pkt przed nielubianym wówczas w Polsce Niemcem Svenem Hannawaldem. A potem ucałował z radości ziemię.

2005 - Dublet "Orła"

W roku 2005 Małysz ustrzelił dublet pucharowych zwycięstw na Wielkiej Krokwi, a pierwsze zwycięstwo podzielił z Norwegiem Roarem Ljokelsoyem.

2011 - Przekazanie władzy

W styczniu 2011 roku, gdy w Zakopanem rozegrano aż trzy konkursy, doszło do symbolicznego przekazania władzy w polskich skokach. W pierwszym konkursie triumfował Małysz, po raz ostatni w karierze. W trzecim konkursie Małysz miał upadek, a po zwycięstwo sięgnął niespełna 24-letni Kamil Stoch - po raz pierwszy w PŚ. Potem Stoch wygrał jeszcze w PŚ w Zakopanem w latach 2012 i 2015.

Aktualny lider Pucharu Świata jest faworytem niedzielnego konkursu indywidualnego. Faworytem sobotniej "drużynówki" też jest zespół Polski. W czterech poprzednich rywalizacjach zespołowych w Zakopanem nasze asy dwa razy stawały na podium: na drugim stopniu w roku 2013 i na trzecim przed rokiem. Czas na więcej!

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: