SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Skoki narciarskie: Te dzieciaki podbijają świat! [ZDJĘCIA]

Skoki narciarskie: Te dzieciaki podbijają świat! [ZDJĘCIA]

13.01.2017, godz. 02:00
Maciej Kot
Maciej Kot w wieku 3 lat foto:

Kiedy mieli po kilka, kilkanaście lat, nie rozstawali się z nartami i marzyli o wielkich sukcesach w skokach narciarskich. Teraz w rewelacyjnym stylu je osiągają. Poznajecie te szkraby? To Kamil Stoch (30 l.), Piotr Żyła (30 l.) i Maciej Kot (26 l.)!

Stoch, wygrywając ostatni Turniej Czterech Skoczni, awansował do wspaniałej piątki zawodników, którzy zdobywali złoto igrzysk, wygrywali mistrzostwa świata i Puchar Świata oraz właśnie TCS. Kiedy Kamil miał 12 lat, jego marzenia sięgały bardzo daleko.

- Chciałbym występować na olimpiadzie i zdobyć złoty medal. Ale jak na razie to ja mam jeszcze czas. Może jak będę dobrze skakał, to za 5-6 lat wystartuję - mówił w reportażu TVP Sport.

Stoch zaczął skakać w wieku 8 lat. A już cztery lata później zaliczył debiut na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. - Cieszę się, że skoczyłem na Wielkiej Krokwi 128 metrów. Czułem lekki strach. Wyjechałem na górę, zapiąłem narty, puściłem się i pojechałem. Wtedy zapomniałem o tremie. Odbiłem się i skoczyłem - opowiadał rezolutny 12-latek, który dziś w wywiadach imponuje spokojem i pewnością siebie.

Również Piotr Żyła jako nastolatek marzył o wielkich sukcesach. - Uwielbiam skoki narciarskie. Chcę zostać mistrzem Polski, a później może nawet mistrzem świata! - mówił w jednym z wywiadów 15-letni Piotrek. Mistrzostwo Polski niedawno zdobył, na złoto MŚ jeszcze czeka. Może uda mu to się w przyszłym miesiącu w Lahti?

Z kolei Maciej Kot zaczynał przygodę ze sportem jako. dwulatek, od narciarstwa alpejskiego. Do skoków narciarskich przeszedł wraz z rok starszym bratem Jakubem w 2001 r., na fali małyszomanii.

- Mieliśmy z żoną nadzieję, że się zniechęcą - wspomina ojciec Maćka, Rafał Kot. - Byli zapatrzeni w Małysza i mówili, że chcą skakać jak on. Kiedy Maciek miał 15 lat, dostrzegł go trener Hannu Lepistoe i powiedział: "To jest to!". Wziął go do kadry i dał zadebiutować w PŚ w Lahti. Zanim jednak do tego doszło, Maciej cały czas był w cieniu Kuby, i to starszy z braci był uważany za większy talent.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: