SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty sporty zimowe Skoki narciarskie: Wszystko o Raw Air. Terminarz, zasady i punktacja

Skoki narciarskie: Wszystko o Raw Air. Terminarz, zasady i punktacja

10.03.2017, godz. 07:01
Kamil Stoch
Kamil Stoch podczas mistrzostw świata Lahti 2017 foto: Andrzej Lange/Super Express

Już w piątek startuje nowy cykl w skokach narciarskich - rozgrywany na czterech norweskich skoczniach turniej Raw Air. Dziesięć dni bez przerwy. Szesnaście konkursowych skoków, a każdy z nich równie ważny jak pozostałe. Jakie są jego zasady i punktacja? Sprawdź terminarz!

Turniej na czterech skoczniach w Norwegii nosi angielską nazwę Raw Air czyli „czyste powietrze”. Będzie czystą przyjemnością czy czystym szaleństwem?

- Bardziej to czyste szaleństwo i najcięższy z turniejów, jakie dotąd wymyślono – ocenia fizjoterapeuta Rafał Kot, ojciec Macieja. - Wymaga dużo większej koncentracji fizycznej i psychicznej. A przy tym bardzo dobrej opieki medycznej, błyskawicznej i z konieczności skróconej do minimum regeneracji. Wiele też zależy od zawodników: właściwa dieta, właściwy wypoczynek, pilnowanie odnowy. Sądzę, że problemy zaczną się na półmetku, w Trondheim, a zwiększą się na „mamucie”, w Vikersund - ocenia.

Polska ekipa, mistrzowie świata z Lahti, wystąpi w piątkowym prologu (kwalifikacjach) w Oslo w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Stefan Hula i Klemens Murańka.

Turniej obejmuje cztery konkursy indywidualne, cztery konkursy kwalifikacyjne (punktowane dla wszystkich) oraz dwa konkursy drużynowe. Autor najlepszej sumy not ze wszystkich 16 serii otrzyma od norweskich organizatorów nagrodę 60 tysięcy euro. Kolejni dwaj zawodnicy: 30 i 10 tysięcy. A jednocześnie zachowany będzie regulamin Pucharu Świata. Każdy z konkursów (ale bez kwalifikacji) zaliczony zostanie do pucharowej klasyfikacji generalnej i każdy będzie tradycyjnie wynagradzany przez federację FIS.

Organizatorzy zapewniają, że nie konkurują z Turniejem Czterech Skoczni, ale tworzą nową jakość w historii skoków. - Samo skakanie przez dziesięć dni z rzędu nie jest niebezpieczne. Na zgrupowaniach zawodnicy skaczą więcej, dzień po dniu. Ale robi się niebezpiecznie, gdy po długich lotach ląduje się na wypłaszczeniu zeskoku, gdy dochodzi stres startowy i zwykłe zmęczenie w końcówce sezonu. Wtedy zakwasy mięśni i urazy rosną dwukrotnie. Nie można jednak powiedzieć, ze skoczkowie nie są na to przygotowani. Trenują po to, by skakać przez cały sezon - stwierdził Rafał Kot.

Program Turnieju Raw Air:

10 marca (piątek) - Oslo
17:00 prolog (kwalifikacje)

11 marca (sobota) - Oslo
16:15 konkurs drużynowy

12 marca (niedziela) - Oslo
14:15 konkurs indywidualny

13 marca (poniedziałek) - Lillehammer
17:30 prolog

14 marca (wtorek) - Lillehammer
17:00 konkurs indywidualny

15 marca (środa) - Trondheim
17:30 prolog

16 marca (czwartek) - Trondheim
17:00 konkurs indywidualny

17 marca (piątek) - Vikersund
16:30 prolog

18 marca (sobota)- Vikersund
16:15 konkurs indywidualny

19 marca (niedziela) - Vikersund
14:15 konkurs indywidualny

autor: Dariusz Chrabałowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: