SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Sukces Kamila Stocha drogo kosztuje

Sukces Kamila Stocha drogo kosztuje

11.01.2017, godz. 02:00
Kamil Stoch
Kamil Stoch foto: AP

Pół wieku temu Stanisław Marusarz skakał na drewnianych nartach, prawdziwych deskach, w czapeczce z pomponem, wełnianym swetrze, narciarskich spodniach, w skórzanych butach. Teraz Kamil Stoch z kolegami z kadry skaczą wyposażeni w sprzęt wykonany według najnowszych technologii. Bardzo drogi (warty w sumie około 17 tysięcy złotych). Ale to i tak taniej niż zegarek byłego ministra Sławomira Nowaka, który kosztował dwa razy tyle.

Dziś skoczek międzynarodowej klasy nosi na sobie jednoczęściowy kombinezon z tkaniny zawierającej gumę pokrytą materiałem. Szyty na miarę. Do tego lekki kask, poprawiający aerodynamikę lotu, z reguły malowany indywidualne. Narty lekkie i elastyczne, z kompozytów, przypominają ubity styropian. Dla najlepszych wykonywane pod kątem indywidualnych gustów.

Stoch i spółka nie mają czasu, aby samemu przygotowywać sprzęt do zawodów. To robią za nich serwisanci, wyposażeni w drogie narzędzia.

Bez tak zaawansowanego technicznie sprzętu Kamil Stoch nie miałby szans na wygranie Turnieju Czterech Skoczni. Chociaż. zdarzały się cuda. Takim był na pewno 128-metrowy lot w 1999 roku na Wielkiej Krokwi 12-letniego przedskoczka Kamila Stocha (nieposiadającego supersprzętu). Pofrunął wtedy dalej niż wszyscy uczestnicy PŚ w kombinacji norweskiej wyposażeni w sprzęt najwyższej wówczas generacji..

Tyle kosztuje sukces Kamila:

3300 zł - kask z goglami

1400 zł - kombinezon

600 zł - ubranie pod kombinezon

1700 zł - buty

660 zł - wkładki do butów

3500 zł - para nart

1300 zł - wiązania (zapięcia)

500 zł - rękawice i skarpety

Razem około 13 000 zł

Dodatkowo

2500-2800 zł - przygotowanie jednej pary nart do startu

1100 zł - pomalowanie kasku wg wybranego projektu

W sumie około 17 000 zł

dane zebrali Marek Siderek i Alicja Kosman (PZN)

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: