SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Therese Johaug spowiadała się sędziom

Therese Johaug spowiadała się sędziom

26.01.2017, godz. 02:00
Therese Johaug
Therese Johaug foto: AP

Przez godzinę zeznawała wczoraj Therese Johaug (29 l.) podczas przesłuchania przed trybunałem Norweskiej Konfederacji Sportu w sprawie wpadki dopingowej z jesieni ubiegłego roku. Supergwiazda biegów narciarskich podtrzymuje swoją linię obrony: zabroniona substancja znalazła się w jej organizmie, bo w pełni zaufała lekarzowi kadry.

Środek dopingowy clostebol znajdował się w maści przeciwoparzeniowej trofodermin zapisanej Johaug przez dr. Fredrika Bendiksena podczas zgrupowania we Włoszech. Biegaczka smarowała nią poranione od słońca wargi. Lekarz kupił maść w aptece w Livigno. Johaug przyjęła ją, mimo że na jej opakowaniu widnieje napis "doping".

- Wyjęłam tubkę z opakowania, rzuciłam okiem na ulotkę, ale była po włosku, więc wyrzuciłam ją. Nie widziałam powodu, żeby szczególnie przyglądać się lekowi, skoro lekarz właśnie mnie zapewnił, że mogę go bezpiecznie używać - tłumaczyła Johaug, która wcześniej zapewniała, że każdy lek ogląda po trzy razy, żeby uniknąć wpadki.

Norweskie władze antydopingowe poinformowały, że w organizmie Johaug było 13 nanogramów na mililitr clostebolu, co wskazuje na śladowe ilości substancji i wspiera wersję o smarowaniu ust kremem.

Posiedzenie potrwa dwa dni. Dziś mają zeznawać m.in. Bendiksen i Marit Bjoergen. Wyrok podtrzymujący lub zmieniający 14-miesięczną dyskwalifikację rekomendowaną przez Norweską Komisję Antydopingową zapadnie w ciągu 2-3 tygodni.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: