SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty sporty zimowe Visma Ski Classics: Justyna Kowalczyk wygrała 54-kilometrowy maraton!

Visma Ski Classics: Justyna Kowalczyk wygrała 54-kilometrowy maraton!

18.03.2017, godz. 11:42
Justyna Kowalczyk
Justyna Kowalczyk foto: AP

Justyna Kowalczyk wygrała liczący 54 kilometry morderczy maraton Birkebeinerrennet zaliczany do cyklu Visma Ski Classics. Polka okazała się najlepsza i na trasie z Reny do Lillehammer wyprzedziła Brittę Johansson Norgren ze Szwecji i Masako Ishidę z Japonii.

Dla Kowalczyk był to pierwszy w tym sezonie bieg zaliczany do cyklu Visma Ski Classics, dlatego też Polka przed startem nie była rozstawiona. Mimo to szybko objęła prowadzenie i nie oddała go do końca wyścigu. 54 kilometry przebiegła w czasie 2 godzin, 46 minut i 40 sekund i o ponad 4 minuty wyprzedziła drugą zawodniczkę - Szwedkę Brittę Johansson Norgren.

Maraton Birkebeinerrennet odbywał się na trasie z Reny do Lillehammer. Uczestniczki zgodnie z tradycją biegły z ważącymi 3,5 kg plecakami, które miały upamiętnić pewne historyczne wydarzenie. W XIII wieku rycerze z ugrupowania Birkebeinere (stąd nazwa maratonu) podczas wojny byli zmuszeni uciekać kilkadziesiąt kilometrów (właśnie z Reny do Lillehammer) niosąc dwuletniego następcę tronu królewskiego - Haakona Haakonssona. 3,5-kilogramowy plecak symbolizuje ciężar chłopca.

Rok temu Kowalczyk w wyścigu Birkebeinerrennet zajęła drugie miejsce. W dorobku ma już trzy zwycięstwa w biegach zaliczanych do cyklu Visma Ski Classics, a za tydzień powalczy o kolejne. Tym razem weźmie udział w maratonie Arefjaellsloppet w Szwecji.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: