SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport inne sporty sporty zimowe Wyrzucą Therese Johaug z igrzysk olimpijskich w 2018 roku?

Wyrzucą Therese Johaug z igrzysk olimpijskich w 2018 roku?

23.11.2016, godz. 07:34
Therese Johaug
foto: AP

Superbiegaczka narciarska Therese Johaug (28 l.) czeka na wyrok po tym, jak w jej organizmie wykryto zakazany środek dopingujący. Najprawdopodobniej kara zawieszenia nie będzie krótsza niż rok, ale to wcale nie musi być koniec kłopotów Norweżki.

Wiceprzewodniczący Komisji Zawodniczej MKOl, trzykrotny mistrz olimpijski w kajakarstwie górskim Francuz Tony Estanguet (38 l.), właśnie zgłosił propozycję, by sportowcy przyłapani na koksie, których ukarano co najmniej 6-miesięczną dyskwalifikacją, mieli zakaz startów w kolejnych igrzyskach. Gdyby taki przepis wszedł w życie i objął Johaug, oznaczałoby to, że norweska mistrzyni straciłaby szanse na udział w zawodach olimpijskich w Pjongczangu w 2018 r.!

Taki zapis wcale nie byłby nowością. W 2007 roku MKOl próbował go wprowadzić w życie podczas lekkoatletycznych MŚ w Osace (stąd przyjęta potem nazwa "reguła z Osaki"). Wzbudził jednak kontrowersje i po interwencji Amerykanów Trybunał Arbitrażowy w Lozannie go odrzucił. Sąd uznał, że jego wprowadzenie oznaczałoby podwójne karanie za jedno przewinienie. Teraz temat wraca i wygląda na to, że znowu może się zrobić niezły szum.

W praktyce coś podobnego już zresztą zastosowano w tym roku, gdy z igrzysk w Rio wykluczono rosyjskich sportowców zamieszanych w doping.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: