SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty tenis Puchar Davisa. Polska zostanie wykluczona? Związek musi zapłacić grzywnę

Puchar Davisa. Polska zostanie wykluczona? Związek musi zapłacić grzywnę

16.12.2016, godz. 10:22
Puchar Davisa: Polska - Argentyna
Puchar Davisa: Polska - Argentyna foto: EAST NEWS

Polski Związek Tenisowy musi zapłacić grzywnę w wysokości 62 300 dolarów, aby nasza reprezentacja mogła grać w przyszłorocznej edycji Pucharu Davisa! Wydaje się, że wystarczy przelać pieniądze i zapomnieć o problemie, ale sprawa jest bardziej złożona. Głównie dlatego, że PZT może mieć problemy finansowe.

Międzynarodowa Federacja Tenisowa ukarała PZT za to, że w meczach Pucharu Davisa 2016 z Argentyną zastosowano nieregulaminową nawierzchnię. Odjęto Polsce 2000 punktów rankingowych, zabrano prawa do wyboru nawierzchni w kolejnym spotkaniu turnieju, a przede wszystkim nałożono grzywnę w wysokości 62 300 dolarów.

Polski związek odwoływał się od tej decyzji, ale jak poinformował portal "Tenisklub", robił to bezskutecznie. Udało się za to ustalić jedną ważną rzecz - płatność zostanie rozłożona na trzy raty, z czego pierwsza musi zostać zapłacona przed lutowym meczem z Bośnią i Hercegowiną. Jeśli opłata nie zostanie uiszczona, to polska reprezentacja może pożegnać się z Pucharem Davisa. Zgodnie z artykułem 16c regulaminu rozgrywek: "Każda nacja zalegająca z płaceniem grzywny przez dłuższy czas niż trzy miesiące nie powinna być dopuszczona do rywalizacji w zawodach do momentu, kiedy wszystkie kary nie zostaną spłacone.".

Kara finansowa może mocno uderzyć w pieniężne zasoby PZT. Na początku grudnia okazało się, że Ministerstwo Sportu i Turystyki obcięło budżet związku, który na 2017 rok otrzyma niewiele ponad milion złotych. To o blisko dwa miliony mniej niż wcześniej.

autor: Piotr Kupisz zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: