Sport inne sporty tenis Wimbledon: Janowicz jest w drugiej rundzie! Pokonał Shapovalova w czterech setach

03.07.2017, godz. 15:21
Jerzy Janowicz
Jerzy Janowicz foto: EAST NEWS

Jerzy Janowicz awansował do drugiej rundy Wimbledonu 2017! Na otwarcie wielkoszlemowego turnieju pokonał młodego Kanadyjczyka Denisa Shapovalova w czterech setach 6:4, 3:6, 6:3, 7:6 (7-2). Polak znakomicie wykorzystał swój największy atut, czyli piekielnie mocny serwis. Na szybkiej nawierzchni trawiastej jego rywal miał ogromne problemy z returnem. Z kim zagra Janowicz w drugiej rundzie?

Jerzy Janowicz i Denis Shapovalov dobrze grali serwisem, dlatego w pierwszych trzech setach o wygranej decydowały pojedyncze przełamania. Na szczęście więcej (dwa) miał Polak, który chciał ten pojedynek zakończyć w czterech setach. Nie mógł jednak wywalczyć break-pointów przy podaniu Kanadyjczyka, ale na szczęście jego rywal także nie miał szans, nieudolnie returnując mocne podania łodzianina.

Czwartego seta rozstrzygnął więc tie-break. Polak rozpoczął go znakomicie, bo od małego przełamania i prowadzenia 3:0. Ostatecznie dobił rywala wynikiem 7:2 i zakończeniem całego spotkania w czterech setach. Za awans do drugiej rundy zarobił już 57 tysięcy funtów, a Janowicz nie zamierza kończyć przygody z Wimbledonem po jednym spotkaniu.

Janowicz zagra w drugiej rundzie Wimbledonu 2017 z Francuzem Lucasem Pouille, który jest rozstawiony z numerem 14.

Wimbledon - pierwsza runda:

JERZY JANOWICZ - DENIS SHAPOVALOV 6:4, 3:6, 6:3, 7:6 (7-2)

Janowicz pokonał Shapovalova w czterech setach i awansował do drugiej rundy Wimbledonu! My już dziękujemy za relację i zapraszamy na jutro, na spotkanie Agnieszki Radwańskiej.

7:2 - KONIEC TIE-BREAKA I MECZU!

6:2 - Ależ skrót Polaka! Są piłki meczowe!

5:2 - Kanadyjczyk wyrzucił forhend!

4:2 - Znów sprawdzony serwis Polaka na ciało.

3:2 - A teraz jego skuteczna akcja pod siatką.

3:1 - As Shapovalova.

3:0 - Return Kanadyjczyka zatrzymał się w siatce!

2:0 - Skuteczny serwis Janowicza.

1:0 - Mini-break dla Polaka!

6:6 - Janowicz wyrównał stan czwartego seta. O zwycięstwie zadecyduje tie-break!

30:15 prowadzi Janowicz.

5:6 - Janowicz nie potrafi odczytać serwisów Shapovalova. Wciąż jest spóźniony i nie potrafi przebić returnu na drugą stronę.

5:5 - Na szczęście znów Polak bez problemów wygrał gema. Zakończył go asem serwisowym.

Ważne, aby teraz Janowicz nie wyłamał się z tendencji wygrywania przez zawodników swoich gemów serwisowych. W przeciwnym wypadku będzie piąty set.

4:5 - Błyskawiczna odpowiedź Kanadyjczyka - znów wygrał swoje podanie do zera. Gema zakończył potężnym bekhendem.

4:4 - Dalej bez sensacji. Janowicz popełnił co prawda jeden podwójny błąd, ale to było przy prowadzeniu 40:0. Polak nie daje odjechać rywalowi z wynikiem.

3:4 - Shapovalov również serwował bez żadnych problemów. Wygrał gema do zera. Wszystko zmierza ku tie-breakowi.

3:3 - Janowicz bez problemu utrzymał własne podanie. Rywalowi oddał tylko jeden punkt.

2:3 - Shapovalov znów skuteczny. Zmusił Janowicza do biegania po korcie, po czym spokojnie zakończył akcję i gema. Znów prowadzenie Kanadyjczyka.

2:2 - Znów nerwowo. Break point dla Kanadyjczyka obroniony przez Janowicza, po czym Polak doprowadza do szczęśliwego zakończenia gema.

1:2 - Jak na razie bardzo szybka rozgrywka. Obaj zawodnicy wygrywają przy własnym podaniu, trzy gemy i zaledwie dziewięć minut gry. Ekspresowe tempo.

1:1 - Janowicz kończy gema asem serwisowym. W czwartym secie mamy remis.

0:1 - Efektownie Shapovalov zaczął czwartego seta. Gem serwisowy wygrany do zera.

6:3 - Set dla Janowicza! Shapovalov zdobył jeden punkt, ale Polak znów pokazał klasę. Szczególnie w ostatniej akcji, kiedy najpierw zagrał skrót, a później lob. Kanadyjczyk nie miał szans.

5:3 - Kanadyjczyk jeszcze się broni. Janowicz miał piłkę setową, której nie wykorzystał i cały czas musi walczyć o prowadzenie w meczu.

5:2 - Polak znów uciekł spod topora! Co prawda rywal nie miał break pointów, ale prowadził już 30:0. Na szczęście Janowicz zdołał wygrać i jest już tylko o włos od zwycięstwa w tym secie!

4:2 - Shapovalov wygrał przy swoim podaniu. Ale jeśli obaj zawodnicy będą utrzymywać swoje serwisy, to Janowicz wygra tego seta.

4:1 - W swoim gemach serwisowych Janowicz jest nieomal bezbłędny. Udowodnił to po raz kolejny. Shapovalova stać było na ugranie tylko jednego punktu.

3:1 - Pierwszy w tym secie gem wygrany przez Kanadyjczyka i to od razu do zera. Bardzo bezkompromisowy tenis gra ten 18-latek, z kolei Janowicz poza drobnymi wyjątkami dziś zadziwiająco spokojny i skoncentrowany.

3:0 - Janowicz idzie przez tę partię jak burza! Było nerwowo, bo rywal miał okazję na przełamanie, ale Polak w odpowiednim momencie uruchomił swój zabójczy serwis i ostatecznie pokonał Shapovalova.

2:0 - W poprzednim gemie się obronił, a po chwili sam przełamał Kanadyjczyka. Dobry początek trzeciego seta.

1:0 - Ależ teraz pogoń Janowicza! Przy swoim serwisie na otwarcie trzeciego seta przegrywał już 0:40, ale zdobył pięć kolejnych punktów i zdołał utrzymać podanie. A było blisko przełamania.

3:6 - Set dla Shapovalova. A w tym gemie było mnóstwo emocji. Janowicz prowadził już 40:0 i miał kilka szans na przełamanie, ale niestety żadnej nie wykorzystał.

3:5 - Sportowa złość Janowicza dała o sobie znać, ale tym razem w tym pozytywnym aspekcie. Gem serwisowy wygrany bez straty punktu, Polak walczy dalej!

2:5 - Shapovalov wygrywa kolejnego gema, a Janowicz rozpoczyna dyskusje z sędzią. To mu raczej nie pomoże, powinien skupić się na grze, zamiast na kłótniach.

2:4 - I niestety sprawy w tym secie zaczynają się komplikować. Kanadyjczyk miał trzy szanse na przełamanie i ostatnią wykorzystał. Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz w tym meczu. Oby Janowicz teraz odpowiedział przełamaniem, bo w przeciwnym wypadku może mieć problem...

2:3 - Teraz to Shapovalov miał sporo problemów z Janowiczem, ale ostatecznie zdołał utrzymać serwis. Cały czas czekamy na pierwsze w drugim secie przełamanie.

2:2 - Zadziwiająco dużo problemów miał przy swoim podaniu Janowicz. Rywal miał nawet piłkę na przełamanie, ale wtedy Polak zdobył trzy punkty z rzędu i ostatecznie wygrał gema.

1:2 - I w drugą stronę to samo. Jeśli tylko Shapovalov trafia pierwszym serwisem, wówczas nie ma problemy z wygrywaniem gemów. Tak jak było przed momentem.

1:1 - Janowicz cały czas nie daje się przełamać. I nawet nie daje do tego szansy rywalowi. Ten po raz kolejny nie był w stanie postawić się Polakowi przy jego podaniu.

0:1 - Drugi set rozpoczęty od zwycięstwa Shapovalova przy jego serwisie. A Janowicz niepocieszony. Na tym korcie nie ma aparatury do challenge'u, przez co żaden z zawodników nie może sprawdzić zagrania. A to w pewnym momencie może wywołać nerwowość...

6:4 - Koniec pierwszego seta! Brawa dla Janowicza. Było nerwowo, bo Polak popełnił pierwszy w meczu podwójny błąd serwisowy, a później miał problem z trafieniem pierwszego podania i musiał walczyć na przewagi. Ale wszystko skończyło się pomyślnie.

5:4 - Shapovalov nie dał się przełamać i wciąż utrzymuje się w walce o zwycięstwo w secie. Gem wygrany do zera, Polak nie miał wiele do powiedzenia. Teraz jednak serwuje na zakończenie tej partii.

5:3 - Nowe piłki w grze, a Janowicz dalej skuteczny przy swoim podaniu. Dwa wygrywające serwisy, za chwilę as i Shapovalov bez szans.

4:3 - Kanadyjczyk pokazał teraz prawdziwą sportową złość. Wziął się w garść po dwóch nieudanych gemach i po agresywnych serwisach - nawet tych drugich - pokonał Janowicza.

4:2 - Shapovalov popełnia mnóstwo niewymuszonych błedów. A to zagra w siatkę, a to uderzy w aut. Janowicz jak na razie spokojnie wykorzystuje pomyłki rywala. Spokojnie utrzymane własne podanie.

3:2 - Pierwsze przełamanie w tym meczu! Brawa dla Janowicza. Shapovalov zakończył gema podwójnym błędem serwisowym i teraz to Polak w lepszej sytuacji.

2:2 - Janowicz teraz pokazał moc serwisu. Trafiał pierwszym serwisem, a Shapovalov nie był w stanie mu się postawić i w tym gemie nie ugrał nawet punktu.

1:2 - Janowicz był o punkt od przełamania, ale niestety nie zdołał tego dokonać. Shapovalov dobrze wytrzymał presję, a na koniec Polak trafił w siatkę. Kanadyjczyk ponownie na prowadzeniu.

1:1 - Polakowi tak łatwo nie było, ale zdołał utrzymać serwis. Konsekwentnie grał na bekhend rywala, a ten w kluczowych momentach się mylił.

0:1 - Zaczyna się w sposób typowy dla meczów na trawiastej nawierzchni. Cztery dobre serwisy Shapovalova i gem wygrany do zera. Czekamy na podobną odpowiedź Janowicza.

Zaczynamy mecz! Serwuje Shapovalov.

Obaj tenisiści za moment pojawią się na korcie i rozpoczną rozgrzewkę. A za kilka minut sam mecz.

18-letni Kanadyjczyk zajmuje 164. miejsce w rankingu ATP. Z kolei Polak jest w tym samym zestawieniu na 141. lokacie.

Witamy serdecznie i zapraszamy do śledzenia meczu pierwszej rundy Wimbledonu - Janowicz vs Shapovalov.
False 3276 True 1 2017-07-03 12:20:00 True 30