TOP 10: Polscy sportowcy biznesmeni. Od Sołowowa do Proksy [RANKING SE]

2015-04-08 11:33

Są osoby, którzy odnoszą sukcesy w sporcie, i są ludzie, którym wiedzie się w biznesie, ale tylko nieliczni potrafią pogodzić te dwie dziedziny. "Super Express" klasyfikuje najlepszych aktywnych sportowców biznesmenów z Polski. Kto ma największą smykałkę do biznesu?

Co sprawia, że niektórzy zamieniają w złoto wszystko, czego się tkną?

- Kluczem jest dyscyplina - mówi nam triumfator Rajdu Dakar Rafał Sonik (49 l.). - Trzeba wszystko należycie zorganizować. Wstaję wcześnie rano i do ósmej przeglądam korespondencję, ćwiczę do 10 lub 11, potem śniadanie i praca. Kończę o 21-22 i odbywam wieczorny trening. Jestem jak mrówka. Talent to 20 proc. sukcesu, szczęście to 10 proc., 70 proc. stanowią pilność i pracowitość. Nie ma tolerancji dla lenistwa - dodaje. Te zasady obowiązują w biznesie i w sporcie.

A oto najlepsi z najlepszych:

1. Michał Sołowow (53 l.)

Jeden z najbogatszych Polaków (jego majątek szacuje się na 6,9 mld zł), a przy tym zapalony kierowca rajdowy. Posiada akcje wielu firm giełdowych w branżach od chemicznej do deweloperskiej (m.in. Synthos, Cersanit, Echo Investment i Barlinek), działał też w branży medialnej - był właścicielem "Przekroju" i "Życia Warszawy". W 2001 r. powrócił do sportu, który pokochał jako chłopiec. Jego największe sukcesy to drugie miejsce w rajdowych mistrzostwach Europy (2008, 2009) oraz wicemistrzostwo Polski (2006, 2010).

2. Rafał Sonik (49 l.)

Zwycięzca tegorocznego Rajdu Dakar. Obecnie przedkłada karierę sportową ponad biznes, ale w obydwu dziedzinach radzi sobie wyśmienicie. To on sprowadził do Polski takie marki, jak BP i McDonald's, lecz jego flagowym dziełem jest firma deweloperska Gemini Holdings. Odnosi sukcesy także w branżach farmaceutycznej, gastronomicznej, IT i księgarskiej. Udziela się również jako filantrop (Stowarzyszenie "Piękne Anioły" i "Siemacha"), a prywatnie interesuje się architekturą. Jego cel sportowy to pobicie rekordu 9-krotnego mistrza świata Sebastian Loeba, a biznesowy - rosnąć szybciej niż rynek.

3. Robert Lewandowski (27 l.)

Najlepszy polski piłkarz zarabia rocznie dziesiątki milionów, ale zdaje sobie sprawę, że kariera sportowa nie trwa przez całe życie, dlatego zabezpiecza swą przyszłość, inwestując w nieruchomości oraz start-upy, czyli niewymagające wielkiego wkładu finansowego firmy opierające się na nowych technologiach, które mogą przynieść w przyszłości duże zyski.

4. Mariusz Pudzianowski (38 l.)

Przed laty najsilniejszy człowiek świata, dziś - rywalizuje w KSW. Raz wygrywa, raz przegrywa, ale ludzie chcą go oglądać, a on i szefowie federacji świetnie na tym zarabiają. "Pudzian" ma głowę nie od parady - kiedyś dostał ciężarówkę, której czasem używał przy okazji zawodów, jednak na ogół stała bezczynnie. Wtedy właściciel postanowił, że powinna zacząć na siebie zarabiać... Obecnie ma kilkanaście tirów, które wożą towar po całej Unii Europejskiej.

5. Mateusz Kusznierewicz (39 l.)

Dwukrotny medalista olimpijski i wielokrotny mistrz świata w żeglarstwie prowadzi m.in. firmę szkoleniową Kurs Na Sukces. Wynajmuje też luksusowe jachty, na których organizuje rejsy oraz imprezy okolicznościowe i integracyjne. W ubiegłym roku rozpoczął działalność w branży nowych technologii i zaprezentował Zoom.Me - urządzenie do odbierania zdjęć ze smartfonów.

6. Tomasz Gollob (44 l.)

Najbardziej utytułowany żużlowiec w historii Polski wciąż nie powiedział na torze ostatniego słowa. Na sporcie dorobił się milionów i umiał odpowiednio zainwestować te pieniądze. Czerpie dochody z elektrowni wiatrowej nad Bałtykiem, jest też udziałowcem Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy i właścicielem pensjonatu w Borach Tucholskich.

7. Tomasz Kuszczak (33 l.)

Jego kariera sportowa chyli się ku końcowi, ale grając przez lata w Wielkiej Brytanii, były bramkarz reprezentacji odłożył sporo pieniędzy i zainwestował je m.in. w pensjonat Willa La Nel w Rewie koło Gdyni. Interes nad Bałtykiem widocznie się kręci, bo Kuszczak przymierza się do otwarcia hotelu.

8. Karol Bielecki (33 l.)

Ikona polskiej piłki ręcznej jest od blisko roku właścicielem restauracji Solna 12 w Kielcach. Wejście w branżę gastronomiczną było od lat marzeniem Bieleckiego. - Wiele widziałem podczas podróży po świecie. Degustowałem potrawy wielu kuchni, stąd narodził się pomysł stworzenia własnej - tłumaczy szczypiornista. Prowadzenie biznesu nie przeszkadza w karierze. Bielecki był jednym z filarów drużyny, która zdobyła brąz w Katarze.

9. Sebastian Mila (33 l.)

Pomocnik Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski w ubiegłym roku wskrzesił karierę, ale wiedzie mu się też w innych dziedzinach. "Roger" jest właścicielem ośrodka wypoczynkowego w Chłopach koło Mielna oraz modnej restauracji Cassino w Koszalinie, gdzie oprócz kuchni i piwa atrakcją bywa również możliwość oglądania wydarzeń sportowych w towarzystwie szefa.

10. Grzegorz Proksa (31 l.)

Człowiek orkiestra. Jako bokser był dwukrotnie mistrzem Europy, walczył też o mistrzostwo świata. Podczas leczenia kontuzji zainteresował się ekonomią. Szybko stał się ekspertem w tej dziedzinie i został zaproszony do zarządu Banku Spółdzielczego w Węgierskiej Górce. Ma też prywatną firmę, a jego najnowszym wyzwaniem jest funkcja dyrektora sportowego w ukochanym klubie GKS Katowice.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze