SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty Trener naszych Złotek z Rio wybrał Niemcy

Trener naszych Złotek z Rio wybrał Niemcy

05.11.2016, godz. 02:00
Magdalena Fularczyk, Marcin Witkowski, Natalia Madej
Marcin Witkowski z Magdaleną Fularczyk i Natalią Madej foto:

Od kilku lat prowadził kadrę polskich wioślarek. Dopłynął z nimi trzykrotnie do olimpijskiego podium, a nawet do złotego medalu, wywalczonego w Rio przez Magdalenę Fularczyk i Natalię Madaj. Od początku listopada trener Marcin Witkowski (40 l.) pracuje z kadrą Niemiec. Miejscem jego pracy jest Berlin.

Jak nam wyjaśnił, głównym powodem jest sposób wynagradzania szkoleniowców kadry w Polsce. Pokaźna część wynagrodzenia to ruchomy dodatek za medale uzyskane w danym roku przez podopiecznych.

- Wydaje mi się, że jako trener doszedłem do takiego poziomu, gdzie należałby mi się kontrakt o stałej wysokości - nie ukrywa trener Witkowski w rozmowie z "Super Expressem". - W Polsce moje oczekiwania nawet spełniono, ale zabrakło czasu, by zostały wprowadzone w życie. A federacja niemiecka zapewniła mi stałe wynagrodzenie na cztery lata. Po raz pierwszy o moje poolimpijskie plany pytany byłem w środku sezonu, przed igrzyskami. Niedawno musiałem zdeklarować się wiążąco. Cóż, mam dwutygodniowego syna i jeszcze trójkę starszych dzieci. Muszę myśleć o przyszłości rodziny.

Jak obliczył "SE", wynagrodzenie szkoleniowca wioślarskich "Złotek" w Polsce w ostatnim czasie wynosi 18 200 zł (podstawowe 8 200 zł plus 10 000 zł za medale olimpijskie, złoty i brązowy). Przed igrzyskami wynosiło 12 200 zł (8.200 plus 4 000 za srebro MŚ 2015). W Niemczech z pewnością będzie wyższe.

- Traktuję to jako ogromne wyzwanie, bo będę zaczynał pracę od zera, szukając potwierdzenia własnej wartości. Jestem głównym trenerem kobiecych wioseł krótkich (jedynek oraz dwójek i czwórek podwójnych - przyp. red.) oraz nadzorcą wszystkich grup w kadrze. Żal mi, że zmieniam miejsce pracy, ale nie pozostawiam tu niezagospodarowanej ziemi. Kadra seniorska i młodzieżowa jest szeroka, a moi szkoleniowi asystenci rozwijali się razem ze mną. Rozmawiałem z medalistkami w Rio. Mówiły wprawdzie, że im smutno, pytały "a może jednak?", ale przyjęły to z szacunkiem.

Jak nam wyjaśnił kierownik szkolenia PZTW Bogusław Gryczuk, związek otrzymał od ministra sportu deklarację, że możliwe jest podpisanie kontraktu zgodnie z oczekiwaniami Witkowskiego. Praktyczna realizacja wymagała jednak czasu. A trener - jak mówi - musiał dać odpowiedź Niemcom.

autor: Dariusz Chrabałowski zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: