SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Bramkarka reprezentacji Gambii zginęła na Morzu Śródziemnym

Bramkarka reprezentacji Gambii zginęła na Morzu Śródziemnym

03.11.2016, godz. 14:06
Gol, bramka, piłka nożna
foto: gwizdek24.pl

Młody talent gambijskiej reprezentacji kobiet, dziewiętnastoletnia Fatim Jawara, zginęła podczas morskiej przeprawy imigrantów. Statek, którym płynęła, transportował Gambijczyków z Libii do Europy. W 2016 roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło już około 3,5 tysiąca migrantów. Okoliczności problematycznych przepraw pozostają nieznane.

Fatim Jawara była młodą bramkarką z ogromnym potencjałem. Swoim talentem imponowała już w młodzieżowej reprezentacji Gambii - niespodziance Mistrzostw Świata w Azerbejdżanie w 2012 r. Jej były trener, Chorro Mbenga, ubolewa nad śmiercią podopiecznej, nazywając ją wielką nadzieją gambijskiej piłki. Jawara zadebiutowała rok temu w towarzyskim spotkaniu ze szkockimi Glasgow Girls. Obroniła w nim rzut karny, a jej drużyna zremisowała z bardziej znanym i faworyzowanym rywalem.

Śmierć Fatim Jawary poruszyła również Prezesa Związku Piłki Nożnej Gambii, Lamina Kabba Bajo - To ogromna strata nie tylko dla naszej piłki, lecz całego narodu - powiedział.

Gambijczycy to jedna z największych nacji migrujących z Afryki do Włoch. Dla wielu emigrantów, w tym młodej Fatim, miała być to podróż do lepszego życia. Rząd Gambii obwinia europejskie władze za brak reakcji na niewyjaśnione zaginięcia migrantów, nazywając je masowymi morderstwami. Co więcej, rząd utrzymuje, że poziom życia i możliwość otrzymania pracy w ich państwie nie należy do najgorszych. Co innego sugerują liczby - aż 60% Gambijczyków żyje w biedzie, a co trzeci zarabia jedynie dolara dziennie.

autor: Łukasz Biernacki zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: