Sport piłka nożna bundesliga Borussia Dortmund lepsza w Der Klassiker! Piszczek powstrzymał Lewandowskiego

Borussia Dortmund lepsza w Der Klassiker! Piszczek powstrzymał Lewandowskiego

20.11.2016, godz. 11:06
Łukasz Piszczek, Robert Lewandowski, BVB, Bayern Monachium

Borussia Dortmund lepsza w Der Klassiker! Piłkarze Thomasa Tuchela nie pozwolili się zdominować Bayernowi Monachium i po trafieniu Pierre-Emericka Aubameyanga wygrali sobotni hit niemieckiej Bundesligi. Słabe spotkanie w barwach monachijczyków rozegrał Robert Lewandowski.

Pierre-Emerick Aubameyang - oto nowy król niemieckiej ligi. Gabończyk, lider strzelców Bundesligi, w starciu z Bayernem okazał się zdecydowanie najlepszym aktorem widowiska. A już na pewno jaśniejszą postacią niż niewidoczny Lewandowski. Szybki, przebojowy, nieuchwytny. To jego wślizg zadecydował o triumfie gospodarzy i to jego nieszablonowe zagrania siały popłoch w szeregach Bawarczyków.

Bawarczyków, którzy w Der Klassiker nawet przez moment nie złapali odpowiedniego tempa. Ekipa Carlo Ancelottiego wyglądała, jakby wybiegła na Signal-Iduna Park z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Źle wyglądał Thomas Muller. Zupełnie bezsensu dryblował Franck Ribery. A Lewy więcej machał rękoma w stronę arbitra, niż tworzył faktycznego zagrożenia pod bramką Romana Burkiego.

Duża w tym zasługa Thomasa Tuchela. Niemiec wymyślił sprytną strategię na monachijczyków. Zdominował skrzydła, zagęścił środek obrony, a środek pola obsadził osamotnionym Julianem Weiglem. To zdało egzamin. Dortmund, dzięki mobilności, mógł zdominować wszystkie newralgiczne strefy boiska. Tym bardziej, że pomysł Bayernu na grę był tylko jeden. I nie zmienił się aż do końcowego gwizdka arbitra.

Bawarczycy po porażce z Borussią stracili kontakt z samodzielnym liderem niemieckiej ligi, ekipą RB Lipsk.

Borussia Dortmund - Bayern Monachium 1:0 (0:0)
Aubameyang 11

Borussia: Roman Bürki - Łukasz Piszczek, Marc Bartra, Sokratis, Markus Schmelzer (88. Christian Pulisić) - Julian Weigl, Matthias Ginter - Andre Schuerrle (66. Erik Durm), Mario Goetze (77. Gonzalo Castro), Adrian Ramos - Pierre-Emerick Aubameyang

Bayern: Manuel Neuer - Phillipp Lahm (66. Rafinha), Jerome Boateng, Mats Hummels, David Alaba - Thiago Alcantara, Xabi Alonso (74. Renato Sanches), Joshua Kimmich (59. Douglas Costa) - Thomas Müller, Robert Lewandowski, Franck Ribéry

RELACJA NA ŻYWO Strona odświeża się automatycznie co 35 sekund

94' Koniec! Borussia Dortmund wygrywa Der Klassiker 1:0, a bohaterem zostaje Pierre-Emerick Aubameyang! Gabończyk trafił do siatki i zaprezentował się zdecydowanie lepiej niż niewidoczny na Signal Iduna Park Robert Lewandowski!

92' Lewandowski i... obok! Polak uderzał z bliskiej odległości, ale jego starania wcześniej przerwał sędzia. Podniesiona chorągiewka, spalony.

90' I jeszcze 4 minuty, ale doliczone! Bayern o sekundy od pierwszej w sezonie porażki!

86' 4 minuty! Wytrzymają?

83' Odliczanie trwa. Monachijczycy bezzębni dzisiaj. Zawodzi Ribery, zawodzi Lewandowski, a Douglas Costa więcej zamieszania narobił chyba w szeregach Bayernu, niż faktycznego zagrożenia pod bramką Borussii Dortmund.

79' Lewandowski szarżuje w szestnastce, mija Bartrę, uderza po długim słupku, ale Hiszpan w ostatnim momencie blokuje Polaka!

77' Coraz mniej czasu Bawarczyków. Ekipa Carlo Ancelottiego wydaje się bezradna wobec inteligentnie grających gospodarzy. Podopieczni Thomasa Tuchela nie kombinują, nie próbują na nowo wymyślić koła. Ot, oddalają zagrożenie.

72' Ribery dostrzega Lewandowskiego, Polak wychodzi przed Burkiego, Francuz lobuje defensywę Dortmundu, ale piłkę ostatecznie pierwszy przechwytuje Burki.

70' Koszmarny błąd Xabiego Alonso, Hiszpan wyprowadził jednym zagraniem na czystą pozycję Aubameyanga, ten przebiegł trzydzieści metrów, uciekł Boatengowi i Hummelsowi, próbował uderzyć obok Manuela Neuera, ale Niemiec w fantastycznym stylu ratuje Bawarczyków!

69' Coraz dłuższe i mniej kreatywne ataki Bayernu. Borussia muruje bramkę niemal całym zespołem, a ekipa Carlo Ancelottiego jakoś nie potrafi zaryzykować.

66' Monachijczycy nie potrafią utrzymać odpowiedniego tempa. To wykorzystują Dortmundczycy, którzy natychmiast, jak tylko goście zwalniają, oddalają grę daleko od bramki Burkiego.

61' Alonso! Niesamowite uderzenie, piłka wydawała się zmierzać do bramki Burkiego, ale znowu zabrakło centymetrów! Poprzeczka! Gdzie jest defensywa gospodarzy?

60' Hummels! Coraz więcej błędów popełniają gospodarze, a Bawarczycy, niczym walec, zaciskają pętlę wokół wyczerpanych rywali.

58' Czy Bayern przełamie wreszcie kruszejącą defensywę Dortmundu?

54' Ribery trafia do siatki, ale... gola nie ma! Muller zgrał do Francuza idealnie, ten jeszcze bardziej dopieścił uderzenie piętą, tyle że w całym tym zamieszaniu zupełnie zapomniał o utrzymaniu przepisowej pozycji! Spalony!

52' I kolejny raz miała problemy defensywa Bayernu. Hummels w ostatniej chwili blokuje rozpędzającego się Ramosa! Tuchel pomysł na mecz miał banalnie prosty. Wykorzystał wszystko to, co miał najszybszego w rękawie. I to dzisiaj działa!

49' Ależ to jest mecz Aubameyanga! Schmelzer miękko dogrywa w szesnastkę, Gabończyk wychodzi do góry, uderza głową, ale ponownie przegrywa pojedynek z Neuerem! Tym razem Niemca ratuje niecelny strzał.

47' To teraz odpowiedź gości! Centra z lewej strony, Lewandowski ucieka od bramki Burkiego, uderza tyłem głowy, ale uderzenie nie miało prawo zaskoczyć bramkarza Borussii Dortmund!

46' Aubameyang! Już pierwsza akcja gospodarzy, wyjście Gabończyka przed Neuera, ale Niemiec w fenomenalnym stylu ustaje na nogach i odbija uderzenie snajpera gospodarzy!

45' Gramy!

45' Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Dortmund prowadzi z Bayernem 1:0, ale w drugiej odsłonie graczy Thomasa Tuchela czeka naprawdę sporo pracy, by zatrzymać rozpędzających się Bawarczyków.

43' Thiago z dystansu po przyjęciu piłki w powietrzu - niecelnie.

41' Długo już nie widzieliśmy żadnego ataku gospodarzy. Chyba sprawdza się nasza teza. Że o ile zaczęli fenomenalnie, o tyle długo w podobnym stylu grać nie mogli.

39' Genialne podanie Xabiego Alonso, piłka trafia na piąty metr Dortmundu, Thiago próbuje uderzyć nożycami, ale Hiszpan o ile efektownie wyszedł w powietrze, o tyle uderzył bardzo niecelnie.

36' Rośnie dominacja Bayernu. Tyle że na razie linia obronna Borussii dość łatwo radzi sobie z próbami wejścia w szesnastkę gospodarzy.

32' Hummels wyskakuje wysoko w górę po centrze Xabiego Alonso, ale pewnie łapie Burki!

28' Schmelzer przyjmuje dośrodkowanie Piszczka, uderza z powietrza, ale Neuer ponownie pewnie łapie piłkę.

27' Bartra łapie Lewandowskiego, ten się przewraca w dogodnej sytuacji, ale arbiter nie pokazuje defensorowi Borussii kartki! A powinien i wówczas Dortmund grałby przez ponad godzinę w dziesiątkę, bo Hiszpan jeden kartonik już dzisiaj obejrzał.

25' Bayern powoli odzyskuje równowagę. Sporo dobrej roboty robi na lewym skrzydle dynamiczny Alaba, nieźle wygląda Lewandowski, ale na razie brakuje wybrańcom Ancelottiego błysku w decydujących momentach. Tyle że Borussia tak aktywnie całego spotkania grać nie może.

23' Odpowiedź giganta z Monachium: Lewandowski wystawia futbolówkę Kimmichowi, ten próbuje szczęścia z dwudziestu pięciu metrów, ale kieruje piłkę wysoko nad poprzeczką.

21' Schuerrle! Mocne uderzenie skrzydłowego Borussii po centrze Goetze, ale tym razem bezbłędny na linii Neuer!

20' Fantastycznie ogląda się Borussię. Wykorzystują boczne sektory boiska, zaszachowali duet Lewandowski-Muller trójką stoperów, a mimo braku środkowych pomocników, dominują w strefie środkowej.

18' Ależ akcja gospodarzy! Goetze świetnie uwolnił się na skrzydle, zgrał jeszcze piłkę z Ramosem "na ścianę", wyszedł przed Neuera, próbował lobem z ostrego kąta pokonać Niemca, ale futbolówkę wybijają stoperzy Bawarczyków!

Lewandowski w życiowej formie? To co powiedzieć o Aubameyangu?

14' To nie będzie łatwy wieczór dla graczy Bayernu. To już widać. Ekipa Tuchela aż bucha od energii i Bawarczycy muszą przeciwstawić się tym samym. Jeśli będą chcieli przespacerować się po przeciwnikach, nic dobrego z tego nie będzie.

12' Świetna akcja Dortmundu. Szybka, z pomysłem, z wykorzystaniem luk w defensywie gości. Tak się gra w Der Klassiker!

10' 1:0! Borussia wychodzi na prowadzenie na Signal-Iduna Park! Chaos w polu karnym, płaska centra i Pierre-Emerick Aubameyang trafia do siatki Manuela Neuera!

8' Sporo długich podań za linie obrony. Obaj trenerzy wyszli z założenia, że warto jest chyba sprawdzić ustawienie stoperów obu drużyn. Sokratisa i Bartry wśrod gospodarzy oraz Hummelsa i Boatenga w Bayernie.

5' Borussia próbuje ataków bokami. Bayern obstawia przede wszystkim kontry, w których ogromną rolę do spełnienia ma Franck Ribery. Szybki, przebojowy, a przede wszystkim bodaj jedyny w zestawieniu Carlo Ancelottiego, zdolny do minięcia kilku rywali.

3' Na razie sporo walki w środku pola. Bawarczycy na razie średnio radzą sobie z dynamicznie nastawionymi gospodarzami.

Kto będzie bohaterem tego spotkania? Kto zadecyduje o wyniku? Czyj pomysł na spotkanie okaże się lepszy? Thomasa Tuchela i Carlo Ancelottiego? Odpowiedzi na wszystkie pytania - już za niecałe dwie godziny.

0' Gramy!

Ciekawe zdanie przed meczem wypowiedział Carlo Ancelotti. Włoch oznajmił bowiem, że to nie będzie pojedynek napastników. Dwóch najlepszych w Niemczech: Aubameyanga i Lewandowskiego. Zdaniem szkoleniowca Bawarczyków istotniejsza będzie organizacja i walka w środku pola. Cóż, każdy ma prawo do własnego zdania...

A tak wygląda to z szerszej, międzynarodowej, perspektywy. Najpierw gospodarze:

Znamy składy obu zespołów! Najważniejsze informacje? W Bayernie od pierwszej minuty wybiegnie Robert Lewandowski, a w Dortmundzie Łukasz Piszczek!

Witamy w relacji LIVE z hitu niemieckiej ligi! Z prawdziwej wojny odwiecznych rywali. Bayern Monachium kontra Borussia Dortmund!
False 3021 True 1 2016-11-19 18:15:00 True 35
autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora