SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna bundesliga Mongolski dziennikarz, który głosował na Lewandowskiego: Oglądam każdy jego mecz!

Mongolski dziennikarz, który głosował na Lewandowskiego: Oglądam każdy jego mecz!

15.12.2016, godz. 07:29
Redaktor Byambaa Tsagaanbaata
Redaktor Byambaa Tsagaanbaata foto: Facebook

Byambaa Tsagaanbaatar (41 l.) z mongolskiej telewizji SPS - to on, jako jeden z trzech (obok Słoweńca i Polaka), docenił Roberta Lewandowskiego (28 l.) w plebiscycie "France Football". Głosowało 173 dziennikarzy, a „Lewy” z zaledwie 3 punktami zajął szokująco niskie 16. miejsce. Gdyby nie Mongoł, byłby jeszcze niżej.

"Super Express"”: - Dlaczego przyznałeś punkt Lewandowskiemu?

Byambaa Tsagaanbaatar: - Z kilku powodów. Z Bayernem wygrał Bundesligę i dwa puchary. Zagrał w półfinale Ligi Mistrzów, dobrze prezentował się też na Euro 2016. Poza tym, choć było to w ubiegłym roku, to pamiętam jego 5 goli w 9 minut, dzięki którym zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa.

- To dlaczego tylko trzech dziennikarzy zagłosowało na niego?

- Szczerze mówiąc, nie wiem. Moim zdaniem, „"Lewy"” jest w tym momencie jednym z najlepszych piłkarzy na œświecie. Kto wie, być może kiedyśœ będzie lepszy od Cristiano czy Messiego. Cóż, moi koledzy po fachu mieli na to inne spojrzenie.

- Lewandowski jest popularny w Mongolii?

- Oglądałem każdy mecz Bayernu od 2013 roku, czy to w Bundeslidze, czy Champions League. Ludzie uwielbiają ten klub. Dlatego Lewandowski jest bardziej znany jako piłkarz Bayernu, niż reprezentacji Polski. Wasz futbol nie jest popularny w Mongolii, ludzie raczej, poza Lewandowskim, nie znają polskich graczy. Ja jestem dziennikarzem, więc kilku mogę wymienić.

- Których?

- Boniek, Lato, Olisadebe, Boruc, Piszczek, Błaszczykowski... Jeszcze Dudek! Wasza drużyna narodowa gra bardzo dobrze i jeśœli Lewandowski miałby kiedyśœ zagrać w naszym kraju, wszyscy byliby szczꜶliwi. Nawet nie chcę typować jednak wyniku, nasza reprezentacja jest bardzo słaba, zajmujemy miejsce w ostatniej 20-stce rankingu FIFA. Nie ma u nas talentów na miarę Lewandowskiego.

- Lewandowski przedłużył kontrakt z Bayernem. Cieszy cię to?

- Tak, bo dalej będziemy go oglądać w lidze niemieckiej. Ale myśœlę, że jest stworzony do Premier League i kiedyœś powinien spróbować tam sił.

- Co wiesz o polskim sporcie?

- Sportem numer jeden w Mongolii jest koszykówka, więc znam Marcina Gortata z NBA. Poza tym panią z trudnym nazwiskiem, która rzuca młotem (Anita Włodarczyk - red.). Byłem w Polsce raz, w 2000 roku. Przyjechałem z reprezentacją Mongolii w zapasach w stylu klasycznym. Mieli zawody w Siedlcach, a mieszkali i trenowali w Warszawie. Przy okazji wybrałem się na trening podnoszenia ciężarów i zobaczyłem Agatę Wróbel, niesamowicie silną kobietę! Warszawa była pierwszym europejskim miastem, które odwiedziłem.

autor: Marcin Szczepański Przemysław Ofiara zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: