SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna bundesliga Polski trener chce podbić Niemcy

Polski trener chce podbić Niemcy

09.03.2017, godz. 02:00
Tomasz Kaczmarek
Tomasz Kaczmarek foto: EAST NEWS

Polska nie może się pochwalić dużą liczbą trenerów pracujących na Zachodzie, ale "Super Express" znalazł w Niemczech rodzynka, który coraz śmielej poczyna sobie w zawodzie szkoleniowca. Tomasz Kaczmarek (33 l.), mimo młodego wieku, może się już pochwalić pracą jako trener w Egipcie i Norwegii, a teraz chce przywrócić dawny blask występującemu kiedyś w Bundeslidze Stuttgarter Kickers (4. liga).

Kickers to uznana marka w Niemczech - dwa razy występowali w Bundeslidze (sezony 1988/1989 i 1991/1992), a w 1987 roku doszli do finału Pucharu Niemiec (porażka z HSV 1:3).

- To odległe czasy, klub jest już na niższym pułapie finansowym. Kickers mają świetną tradycję, oddanych kibiców i traktuję to jako ciekawe wyzwanie - mówi "Super Expressowi" Kaczmarek, który podpisał w styczniu 2,5-letnią umowę.

Ma utrzymać drużynę, która zajmuje 16. miejsce w 4. lidze (na 19 drużyn, 3 ostatnie spadają).Kaczmarek urodził się we Wrocławiu, a w wieku 9 lat wyjechał z rodzicami do Niemiec. Jako dziecko podawał piłki na meczu Bayeru Leverkusen z Realem Madryt, a w wieku 18 lat wrócił na pół roku do Polski, by zdać maturę. W tym czasie trenował w juniorach Legii Warszawa.

- Bardzo mi się podobało, ale piłkarsko byłem zbyt ograniczony i szybko zrozumiałem, że lepiej postawić na karierę trenerską - tłumaczy Kaczmarek, który wrócił do Niemiec i w Kolonii ukończył studia.

W ramach praktyk wyjechał do USA, gdzie poznał słynnego trenera Boba Bradleya (59 l.), który jeszcze w tym sezonie trenował Swansea. Kaczmarek zaimponował Amerykaninowi, który uczynił go swoim asystentem w reprezentacji Egiptu (2011-2013), a później w norweskim Stabaek (2014-2015).

- W Egipcie panował stan wojenny, ginęło sporo ludzi, a my budowaliśmy drużynę na mundial w Brazylii. Były dni, gdy wychodziłem na ulicę, a za rogiem była strzelanina - podsumowuje Kaczmarek.

Po wojażach wrócił do Niemiec i podjął pracę w Viktorii Koeln, z którą w poprzednim sezonie zajął 3. miejsce w 4. lidze. Po zakończeniu współpracy poszedł na kurs UEFA Pro, w międzyczasie dostawał oferty pracy.

- Dzwonili z 3. ligi niemieckiej, a także z norweskiej ekstraklasy. Najpierw jednak chciałem skończyć kurs - mówi nam Kaczmarek, którego inspiracją jest były trener Manchesteru United sir Alex Ferguson.

autor: Mateusz Fudala zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: