Sport piłka nożna ekstraklasa Ekstraklasa: Lechia - Legia 1:3. Nemanja Nikolić znowu strzelił i dalej goni Henryka Reymana

31.10.2015, godz. 23:24
Legia Warszawa

Mecz Lechia Gdańsk - Legia Warszawa zapowiadał się jako hit kolejki, ale na niezłym poziomie stała tylko pierwsza połowa. Goście grali w tym roku w Gdańsku dwa razy, ale ani razu nie udało im się wygrać. Teraz wreszcie nastąpiło przełamanie. Po bramkach Guilherme, Nemanji Nikolicia i Tomasza Jodłowca Legia odniosła drugie ligowe zwycięstwo pod wodzą Stanisława Czerczesowa.

W drugiej połowie zeszłego sezonu Legia do Gdańska przyjeżdżała dwa razy. W fazie zasadniczej przegrała 0:1, w rundzie mistrzowskiej zremisowała 0:0. Strata punktów w meczach z Lechią była jedną z przyczyn, dlaczego drużynie Henninga Berga nie udało się obronić mistrzostwa.

Zobacz: Lechia Gdańsk - Legia Warszawa NA ŻYWO: Gdzie transmisja w TV i STREAM ONLINE?

Dlatego też przed meczem nastroje w obozie ekipy z Warszawy były stonowany. Trudno było wskazać faworyta, a ostatnie wyniki obu drużyn doprowadziły do tego, że więcej szans na zwycięstwo dawano Lechii.

Pierwsza połowa? Praktycznie do zapomnienia. Można było spokojnie się zdrzemnąć z chwilą przerwy na 31. minutę, w której Legia rozegrała kapitalną kombinacyjną akcję. Guilherme - Broź - Jodłowiec - Guilherme - Nikolić - Guilherme - bramka. Tak wędrowała piłka. I to była zdecydowanie ozdoba tego spotkania.

Narzekaliśmy, narzekaliśmy, a jak w drugiej połowie zaczęli strzelać, to nie chcieli przestać. 3 gole w ciągu 15 minut, a każdy z nich na swój sposób wyjątkowy. Najpierw fatalny błąd Marco Maricia, który zaliczył "asystę" przy 16. ligowym trafieniu Nikolicia. Chwilę później Lechia złapała kontakt po pięknym golu z dystansu Aleksandara Kovacevicia, ale gospodarzy dobił Tomasz Jodłowiec po podaniu Ondreja Dudy. Legia wygrała więc w Gdańsku i nieco poprawiła sobie humory po porażce w ligowym klasyku z Lechem.

LECHIA GDAŃSK - LEGIA WARSZAWA 1:3

Bramki: Kovacevic 54 - Guilherme 31, Nikolić 50, Jodłowiec 59

Żółte kartki: Borysiuk, Peszko, Mila - Duda, Pazdan, Brzyski, Saganowski

Lechia: Marić - Wojtkowiak, Janicki, Gerson, Wawrzyniak - Borysiuk (81. Mila), Kovacević - Mak (72. Krasić), Makuszewski, Peszko - Kuświk

Legia: Kuciak - Broź, Lewczuk, Rzeźniczak, Brzyski - Jodłowiec, Pazdan - Guilherme (81. Bereszyński), Duda (70. Vranjes), Kucharczyk - Nikolić (78. Saganowski)

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na kolejne!

Hit kolejki w pierwszej połowie rozczarował, ale pierwszy kwadrans drugiej nadrobił nam te słabe 45 minut. 3 gole w przeciągu 15 minut, ale to było wszystko, więcej bramek nie oglądaliśmy. Legia wygrała zasłużenie, sprawiała lepsze wrażenie, ale też zagrała momentami bardzo dobrze w ofensywie. Czyżby zaczynały działać zmiany wprowadzone przez Czerczesowa?

94' - Koniec meczu! Legia wygrała 3:1 z Lechią w Gdańsku.

89' - Przebojowa akcja Lewczuka zatrzymana przez... starcie Saganowskiego i Mili na środku boiska. Obaj ukarani żółtymi kartkami.

87' - Ostatnia zmiana w Lechii. Na boisku pojawił się Nazario za Kuświka.

86' - No ale teraz udało się zagrozić bramce Kuciaka! Dobre podanie do Kuświka, ten sam pobiegł na bramkę, ale miał dość ostry kąt, dlatego słowacki bramkarz nie miał problemów z odbiciem jego mocnego strzału.

85' - Lechia jeszcze stara się atakować, ale bez wiary. Przed momentem miała rzut rożny, niestety dla gospodarzy fatalnie wykonany, a na dodatek jeszcze faulował Wawrzyniak.

81' - Zmiany w obu drużynach. Mila za Borysiuka w Lechii, a w Legii schodzi narzekający na uraz Guilherme. W jego miejsce Bereszyński.

78' - I jest zmiana. Saganowski w miejsce Nikolicia.

77' - A do wejścia gotowy już Marek Saganowski. Trener Czerczesow najwyraźniej postanowił mu zrobić prezent bo "Sagan" kończy dziś 37 lat!

76' - Na trybunach 19 825 kibiców. To rekord frekwencji na PGE Arenie w tym sezonie.

72' - Legia nieco oddała inicjatywę rywalom, a Lechia stara się atakiem pozycyjnym zagrozić bramce Kuciaka. Niestety dla gospodarzy brakuje pomysłu i dokładności. Może zaradzi temu Milos Krasić? Właśnie zastąpił Michała Maka.

70' - Zmiana w Legii. Schodzi Duda, wchodzi Vranjes.

64' - Znowu bardzo groźnie pod bramką Maricia! Po raz kolejny dał o sobie znać duet Duda - Jodłowiec, którzy rozegrali świetnie piłkę, i ten drugi był bliski asysty, ale jego podanie nie dotarło do Nikolicia, który stał przed pustą bramką.

Gol Jodłowca.

60' - Narzekaliśmy po pierwszej połowie na małą liczbę sytuacji podbramkowych, tymczasem teraz nie nadążamy z odnotowywaniem kolejnych goli. W przeciągu kwadransa padło ich aż trzy.

58' - GOOOL! Znowu Legia! Świetnie goście rozegrali piłkę w środku pola, Duda wypuścił Jodłowca, a ten w dobrej sytuacji pokonuje Maricia!

54' - GOOOOL! Lechia złapała kontakt! Kovacević świetnie uderzył z dystansu, piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki!

53' - Idiotyczne i chamskie zachowanie Peszki, który z pełnym impetem wpadł w interweniujacego Kuciaka. Żółta kartka to minimum za to wejście.

50' - GOOOL! 2:0 dla Legii! Co za błąd Maricia! Piłka za daleko odskoczyła mu przy wybiciu, dopadł do niej Nikolić i po prostu kopnął do bramki. 16. gol napastnika Legii w sezonie.

46' - Legia zaczęła drugą połowę!

Hit kolejki? Póki co niekoniecznie. Co prawda było kilka pojedynczych przebłysków z obu stron, a jeden z nich przyniósł gościom gola, ale ogólnie podbramkowych akcji bardzo mało. Czekamy na więcej. Zdecydowanie więcej!

46' - Koniec pierwszej połowy! Legia prowadzi z Lechią 1:0 po golu Guilherme.

45' - Ale teraz było groźnie w polu karnym Legii! Piłka po zamieszaniu spadła pod nogi Kuświka, ten huknął bez namysłu, ale na drodze do bramki stanęło kolano Brozia!

43' - Brzyski zupełnie spóźniony. Makuszewski puścił piłkę obok niego i dał się sfaulować, a sędzia pokazał piłkarzowi Legii żółtą kartkę.

40' - Lechia mimo straty gola nie zmieniła sposoby gry. Wciąż stara się grać wysokim pressingiem, czym sprawia problemy rywalom. A teraz Rzeźniczak dostał w żebra i potrzebował chwili odpoczynku.

31' - GOOOL! Ale akcja Legii! Kapitalne Guilherme rozegrał piłkę na jeden kontakt z Nikoliciem, wpadł w pole karne i mocno strzelił tuż obok słupka. 1:0 dla gości!

29' - Mak przechwycił piłkę w środku pola i ruszał z kontrą, ale Duda złapał go za ramię i powalił. Żółta kartka.

27' - Świetna akcja Lechii! Dwójkowe rozegranie Wojtkowiaka z Borysiukiem na skrzydle i ten pierwszy ostro dośrodkowywał po ziemi, ale Kuciak doskonale uprzedził Makuszewskiego na przedpolu.

25' - Całkiem ciekawa, choć nieco szczęśliwa kombinacja Legii. Kucharczyk zgrywał do podłączającego się do akcji Pazdana. Ten strzelił z dystansu, ale po nodze rywala piłka poszła na rzut rożny.

23' - Borysiuk ostro zaatakował Guilherme i został ukarany żółtą kartką. Rzut wolny dla Legii.

21' - Dobra kontra Lechii, Peszko nieco chaotycznie podał do Kuświka, ten jednak źle zabrał się z piłką i potem próbował wymusić rzut karny. Sędzia niewzruszony.

20' - Czerczesow narzekał w tygodniu, że Legia wciąż za dużo gra długą piłką, ale teraz w ten sposób goście prawie stworzyli bardzo groźną sytuację. Dobre podanie Pazdana do Nikolicia, ten przyjął piłkę w polu karnym, ale w ostatniej chwili mu odskoczyła.

15' - Całkiem groźna akcja gospodarzy. Dośrodkowanie Wojtkowiaka, Mak wyprzedził rywala i uderzał głową z kilku metrów. Nie trafił jednak w bramkę.

14' - Od kilku minut dzieje się bardzo niewiele. Przed momentem jednak pogubili się nieco obrońcy Lechii, którzy zapomnieli, że z autów nie ma spalonych, ale w ostatniech chwili jeden z nich zatrzymał Kucharczyka w polu karnym.

9' - Przed momentem Legia wychodziła z kontrą czterema zawodnikami, ale Kucharczyk niedokładnie podał do Nikolicia.

Sektor gości na PGE Arenie.

7' - Lechia aktywna od początku, gospodarze agresywni w odbiorze i podchodzą do rywali wysokim pressingiem. Legia niezbyt dobrze sobie z tym radzi.

5' - Dzisiaj pojawiły się plotki, że po dwóch latach poszukiwań lewego obrońcy Legia jest zainteresowana sprowadzeniem... Jakuba Wawrzyniaka, którego wtedy sprzedała. Zobaczymy, co pokaże dziś "Rumiany".

3' - Od początku dużo walki w środku pola. Ale trudno, by było inaczej, skoro w tej strefie grają tacy wojownicy jak Jodłowiec, Pazdan czy Borysiuk. Mamy nadzieję, że się nie pozabijają.

1' - Zaczęli!

Na trybunach PGE Areny kompletu widzów nie ma, ale już zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Niemniej kibiców i tak więcej, niż zwykle na ligowych meczach Lechii.

Stanisław Czerczesow porzucił wreszcie pomysł gry trzema defensywnymi pomocnikami. Zamiast Furmana w pierwszym składzie jest Duda. Ponadto od pierwszej minuty wystąpi Guilherme, który z Lechem pojawił się dopiero w drugiej połowie.

Legia z kolei gra bardzo mocno w kratkę. Dwa tygodnie temu pewnie pokonała u siebie Cracovię 3:1, ale w ostatniej kolejce uległa w Warszawie Lechowi Poznań.

Gospodarze dzisiejszego meczu są ostatnio w bardzo dobrej formie. Nie przegrali od 4 kolejek, a w tym czasie odnieśli 3 zwycięstwa. W tym 3:0 w Białymstoku z Jagiellonią.

Witamy Państwa serdecznie i zapraszamy do śledzenia relacji z hitu ekstraklasy, w którym zmierzą się Lechia i Legia!
False 2607 True 1 2015-10-31 17:30:00 True 30
autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora