SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna ekstraklasa Gigantyczna lokomotywa przed stadionem Lecha Poznań. To klubowa "Legenda" [ZDJĘCIA]

Gigantyczna lokomotywa przed stadionem Lecha Poznań. To klubowa "Legenda" [ZDJĘCIA]

17.10.2016, godz. 13:11
Lokomotywa pod stadionem Lecha Poznań
foto: EAST NEWS

Lech Poznań był w przeszłości klubem finansowanym przez kolej (KKS - Kolejowy Klub Sportowy), stąd też przydomek zespołu "Kolejorz". Jako klubowy symbol traktowano zaś największą w historii polskiego kolejnictwa lokomotywę Ty51-183, wyprodukowaną w poznańskich zakładach Hipolita Cegielskiego. Ta niedawno przeszła renowację i stanęła pod INEA Stadionem przy ul. Bułgarskiej. Trzeba przyznać, że robi wrażenie!

Przed meczem LOTTO Ekstraklasy z Wisłą Kraków pod stadionem Lecha miało miejsce uroczyste odsłonięcie słynnej lokomotywy, którą fani "Kolejorza" nazywają "Legendą" i niezmiennie kojarzą jako klubowy symbol. Fani, którzy na żywo oglądali ligowe spotkanie z "Białą Gwiazdą" tłumnie przybyli, by zobaczyć wracający na swoje miejsce parowóz.

- Jesteśmy niezwykle dumni z tej chwili. W życiu klubu niezwykle ważną role odgrywają historyczne odwołania. Takim był stadion na Dębcu, stary zegar czy jupitery. Dziś nawiązujemy do kolejarskiej tradycji naszego klubu - powiedział prezes Lecha Karol Klimczak.

Fani zgromadzeni przed stadionem mogli liczyć nie tylko na efektowne odsłonięcie lokomotywy, ale także na posmakowanie 200-kilogramowego tortu w kształcie "Legendy". Niedługo później miniaturowy model parowozu wjechał na murawę boiska przy ul. Bułgarskiej wyprowadzając piłkarzy Lecha i Wisły na ligowy mecz.

Lokomotywa Ty51-183 waży 130 ton i jest największą tego typu maszyną w Polsce. Została wyprodukowana w 1956 roku w zakładach Hipolita Cegielskiego (dawniej zakłady im. Józefa Stalina) w Poznaniu, a teraz po odrestaurowaniu w tej samej fabryce stanęła pod stadionem Lecha.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: