SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa Koniec ekstraklasy w obecnej formule? Liga może zostać powiększona!

Koniec ekstraklasy w obecnej formule? Liga może zostać powiększona!

05.10.2016, godz. 11:20
Lotto Ekstraklasa
Lotto Ekstraklasa foto: Twitter

LOTTO Ekstraklasa to jedna z niewielu lig w Europie, w której po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywa się dodatkowe kilka meczów w grupach mistrzowskiej i spadkowej. Niewykluczone jednak, że to koniec obecnej formuły rozgrywek. Prezes Lecha Poznań Karol Klimczak zdradził, że to może być ostatni sezon projektu ESA 37.

Pierwotnie rozbicie zespołów na grupy mistrzowską i spadkową oraz podział na pół ich dorobku punktowego po fazie zasadniczej miał sprzyjać zwiększeniu emocji w końcowej fazie sezonu. Władze ekstraklasy chciały uniknąć sytuacji, gdy zespół ze środka tabeli na kilka kolejek przed finiszem rozgrywek jest już pewny utrzymania, ale też nie ma szans na awans do pucharów, w związku z czym nie ma o co grać. I akurat pod względem emocji projekt ESA 37 (obowiązuje od sezonu 2013/2014) spełnia swoje założenia, ale najwyraźniej kluby mają już dość takiego rozwiązania.

- Stanowisko Lecha jest jasne. Sezon 2016/2017 powinien być ostatnim rozgrywanym w tej formule. Rezygnacja z niej nie będzie łatwa, bo wymaga to zgody Ekstraklasy SA. Wydaje się jednak, że taka zgoda nastąpi, bo zdecydowana większość albo nawet wszystkie kluby chcą ten projekt zakończyć - przyznał w rozmowie z Radiem Merkury Karol Klimczak, prezes Lecha Poznań.

Jeśli jednak ten projekt zostanie zamknięty, to wcale nie jest pewne, że ekstraklasa wróci do formuły sprzed reformy. Klimczak twierdzi, że "Kolejorz" będzie optował za powiększeniem ligi do 18 zespołów. Czy takie rozwiązanie ma sens? Zagłosujcie w naszej sondzie!

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: