SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Rio 2016
Sport piłka nożna ekstraklasa Legia - Jagiellonia. Guilherme: Walczę, żeby nie zginąć!

Legia - Jagiellonia. Guilherme: Walczę, żeby nie zginąć!

16.07.2016, godz. 02:00
Guilherme Costa Marques, Legia
Guilherme i Marcin Robak podczas meczu o Super Puchar Legia Warszawa - Lech Poznań 1-4 foto:

Najlepszym piłkarzem Legii w dwóch rozegranych w tym sezonie meczach - z Lechem Poznań w Superpucharze (1:4) i ze Zrinjskim Mostar (1:1) w eliminacjach Ligi Mistrzów - był Guilherme (25 l.). W obu spotkaniach zespół z Łazienkowskiej nie zachwycił, ale brazylijski pomocnik przeszłość zostawia za sobą i myśli już o sobotnim starciu z Jagiellonią. - Będę szczęśliwy nawet wtedy, gdy strzelimy pół gola, a wygramy - śmieje się "Gui".

"Super Express": - Jagiellonia to dobry rywal na otwarcie sezonu Ekstraklasy?

Guilherme: - Przeciwko nim zawsze trudno się gra. Mają dobrego trenera, który potrafi ich odpowiednio nastawić do walki.

- Skoro o trenerach mowa. Czym się różni Legia Besnika Hasiego, od tej prowadzonej przez Stanisława Czerczesowa?

- Trener Czerczesow wymagał od nas pressingu, mieliśmy atakować rywali już na ich połowie. Besnik Hasi wymaga, żebyśmy więcej grali piłką. Ale nie powiem, który z nich jest lepszy. Każdy ma swój styl pracy. Najważniejsze, żeby Legia wygrywała.

- Po porażce z Lechem w Superpucharze i remisie ze Zrinjskim w szatni Legii zrobiło się nerwowo?

- To oczywiste, że po Lechu jesteśmy zdenerwowani. Ale nie ma co rozdrapywać ran. W sobotę z Jagiellonią i we wtorek w rewanżu ze Zrinjskim mamy okazję do rehabilitacji. Nasza drużyna cały czas się rozwija. Z powodu kontuzji i urlopów po Euro byliśmy pozbawieni kilku znaczących zawodników. Przyszedł nowy trener, dopiero wzajemnie się poznajemy, jeszcze nie wiemy, co ma w głowie, co chciałby osiągnąć.

- Wyjechałeś z Brazylii, mając zaledwie 16 lat. Twój charakter kształtował się w Portugalii i w Polsce. Co zabierzesz ze sobą z naszego kraju kiedy wrócisz do ojczyzny?

- Z Europy chciałbym do nas przenieść poziom szkolnictwa, służbę zdrowia, a z Polski zabiorę cząstkę waszego charakteru. Polacy wiele przeżyli podczas II wojny światowej, ale zawsze potrafili się podnieść i z podniesionym czołem walczyć dalej.

- To już po części jesteś Polakiem, bo na boisku imponujesz ambicją, nie pękasz przed rywalami większymi od siebie o głowę.

- Trener Leonardo Jardim powiedział kiedyś, że dinozaury wyginęły, bo nie potrafiły się przystosować. Jeśli piłkarz nie potrafi się dopasować do nowej ligi, to też na boisku może zginąć. Dlatego walczę.

- Interesujesz się historią, lubisz spędzać czas w Muzeum Powstania Warszawskiego. To niecodzienne hobby jak na piłkarza.

- Poza piłką są inne wartości, które wyznaję. Chcę poszerzać swoją wiedzę o kraju, w którym żyję.

autor: Piot Dobrowolski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: