SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa LOTTO Ekstraklasa: PZPN potwierdził zmiany w systemie rozgrywek. Co nowego w sezonie 2017/18?

LOTTO Ekstraklasa: PZPN potwierdził zmiany w systemie rozgrywek. Co nowego w sezonie 2017/18?

17.06.2017, godz. 16:54
Piłka Ekstraklasa
Piłka Ekstraklasa foto: EAST NEWS

Polski Związek Piłki Nożnej potwierdził, że w polskiej ekstraklasie nastąpią zmiany organizacyjne. System rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce ulegnie kosmetycznym poprawkom. Formuła ESA 37 zostanie zachowana, ale po 30 kolejkach sezonu zasadniczego nie nastąpi podział punktów. Drużyny zachowają cały swój dorobek.

O nieprawidłowościach w poprzednich sezonach mówiło się bardzo często. Wielu miało pretensje do niedawno wprowadzonego systemu. Za niesprawiedliwą uznawano zasadę, która nakazywała dzielić punkty przez dwa po 30 kolejkach sezonu zasadniczego.

Takie prawo sprawiało, że mistrzem mogła zostać drużyna, która wcale nie zdobyła największej liczby punktów podczas wszystkich 37 meczów sezonu. Tak było w rozgrywkach 2014/15, kiedy mistrzem został Lech Poznań, a łącznie najwięcej punktów zgromadziła warszawska Legia. Tak było również w ostatnim sezonie. Ofiarą systemu okazała się Jagiellonia Białystok.

Od sezonu 2017/18 formuła rozgrywek nieco się zmieni. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, ale drużynom nie zostaną odebrane punkty. Każda utrzyma swój stan posiadania, o który walczyła w trakcie rundy zasadniczej.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: