SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa Ranking trenerów "Super Expressu": Adam Nawałka wszedł na sam szczyt

Ranking trenerów "Super Expressu": Adam Nawałka wszedł na sam szczyt

13.05.2017, godz. 02:00
Adam Nawałka
Adam Nawałka foto:

Dziś prezentujemy ostatnią, najważniejszą część naszego rankingu najlepszych polskich trenerów. Pierwsze miejsce zdecydowanie dla Adama Nawałki, który zrobił z reprezentacji Polski jeden z najgroźniejszych zespołów w Europie. Wysokie aspiracje potwierdza też Michał Probierz, natomiast decydujące tygodnie przed Jackiem Magierą. Albo tytuł, albo ostry spadek w następnym notowaniu.

5. miejsce Maciej Skorża (45 lat, bez klubu)

Młody jak na trenera, a już utytułowany. Dwa mistrzostwa Polski z Wisłą, jedno z Lechem, 3 Puchary Polski (2 z Legią i Groclinem), Superpuchar (z Lechem). Ma doświadczenia zagraniczne (saudyjski Ettifaq FC). Od dawna bez pracy, ale raczej ze względu na to, że woli poczekać na coś "grubszego", niż brać pierwszą lepszą ofertę.

4. miejsce Henryk Kasperczak (71 lat, bez klubu)

Wciąż jedyny polski trener rozpoznawalny za granicą (zwłaszcza we Francji i w Afryce). Lata trenerskiej świetności ma za sobą, ale bagaż doświadczeń i chęć do pracy wciąż ogromna. Pracował na trzech kontynentach (Europa, Afryka, Azja), co w przypadku naszych trenerów jest praktycznie poza zasięgiem.

3. miejsce Jacek Magiera (40 lat, Legia Warszawa)

Wysokie miejsce głównie za to, że błyskawicznie odbudował "zrujnowaną" przez Besnika Hasiego Legię. Kto by pomyślał, że mistrz Polski wyjdzie z grupy śmierci w Lidze Mistrzów i zagra w Lidze Europy? Legia pod wodzą Magiery nie przegrała u siebie ani z Realem (finalista LM) ani z Ajaxem (finalista LE). Jeśli jednak nie obroni tytułu, to akcje Magiery mocno spadną.

2. miejsce Michał Probierz (45 lat, Jagiellonia Białystok)

Najlepiej służy mu powietrze w Białymstoku, choć niewykluczone, że po sezonie zmieni klimat. Inteligentny, czasem kontrowersyjny, takich ludzi w polskiej piłce oby jak najwięcej. Jagiellonia, która ma budżet prawie 10 razy mniejszy niż Legia (16 mln zł - 200 mln), nie jest gorsza od ligowych potentatów.

1. miejsce Adam Nawałka (60 lat, reprezentacja Polski)

Doprowadził Polskę do jedenastego miejsca w rankingu FIFA, to najwyższa pozycja Biało-Czerwonych od momentu powstania zestawienia. Ćwierćfinał ME w 2016 r. sprawił, że przed MŚ w Rosji mamy apetyt na jeszcze więcej. Jeśli odniesiemy sukces, to Nawałka będzie miał szansę wskoczyć do rankingu dziennika "L Equipe", Top 50 najlepszych trenerów świata.

Pełna lista TOP 20

1. Adam Nawałka, 2. Michał Probierz, 3. Jacek Magiera, 4. Henryk Kasperczak, 5. Maciej Skorża, 6. Waldemar Fornalik, 7. Czesław Michniewicz, 8. Piotr Nowak, 9. Leszek Ojrzyński, 10. Jerzy Engel, 11. Franciszek Smuda, 12. Orest Lenczyk, 13. Maciej Bartoszek, 14. Marcin Kaczmarek, 15. Kazimierz Moskal, 16. Piotr Stokowiec, 17. Jacek Zieliński, 18. Marcin Dorna, 19. Radosław Mroczkowski, 20. Grzegorz Niciński

autor: Piotr Koźmiński zobacz inne artykuły tego autora
Marcin Szczepański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: