SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa Rewolucja w Ekstraklasie! Będą powtórki wideo na meczu Korona - Legia

Rewolucja w Ekstraklasie! Będą powtórki wideo na meczu Korona - Legia

26.05.2017, godz. 09:43
Korona Kielce - Legia Warszawa
Korona Kielce - Legia Warszawa foto: CYFRA SPORT

Zbigniew Boniek zapowiedział, że od sezonu 2017/2018 Ekstraklasa będzie używała systemu powtórek wideo (VAR), który ma pomagać sędziom w podejmowaniu decyzji. Pierwsze testy zaczną się jednak już w niedzielę, podczas meczu Korony Kielce z Legią Warszawa. Ewentualne pomyłki arbitra Jarosława Przybyła sprawdzać będą w specjalnym busie dwaj inni sędziowie.

O tym, że technologia VAR zostanie przetestowana na meczu Korona - Legia poinformował portal sport.pl. Będzie to pierwsze spotkanie Ekstraklasy z tym systemem, ale nie będzie on w pełni użyteczny. Na razie zostanie przeprowadzony test "na sucho", bez wpływania na wydarzenia boiskowe. Sędziowie Paweł Gil i Rafał Rostkowski będą sprawdzać kontrowersyjne decyzje arbitra głównego w specjalnym busie, z zainstalowanym systemem wideo-powtórek. Na bieżąco będą wychwytywać błędy.

Dlaczego dwóch sędziów jest potrzebnych do operowania systemu VAR? - Gdy jeden z nich wychwyci jakiś błąd i zacznie go analizować, drugi w tym czasie nadal będzie śledził to, co dzieje się na boisku. Wszystko po to, by nie wprowadzać niepotrzebnych przerw, nie zabić ducha tego sportu - tłumaczył dla sport.pl szef kolegium sędziów, Zbigniew Przesmycki.

System powtórek wideo w Ekstraklasie ma ruszyć pełną parą od przyszłego sezonu. Polska liga będzie jedną z pierwszych, która wykorzysta system VAR w oficjalnych meczach. Podobnie uczyni też włoska Serie A oraz niemiecka Bundesliga.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: