SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna ekstraklasa Rozwoził gazety, a teraz rządzi w Jagiellonii. Kim jest Ireneusz Mamrot?

Rozwoził gazety, a teraz rządzi w Jagiellonii. Kim jest Ireneusz Mamrot?

20.06.2017, godz. 02:00
Ireneusz Mamrot, Jagiellonia Białystok
Ireneusz Mamrot zastąpi na stanowisku trenera Jagiellonii Białystok Michała Probierza. Dotychczas nowy szkoleniowiec Jagi pracował w Chrobrym Głogów. foto: EAST NEWS

Był rozwozicielem gazet i dziennikarzem "Nowej Gazety Trzebnickiej", teraz objął jedno z najgorętszych stanowisk w polskiej piłce. Ireneusz Mamrot (46 l.) został nowym trenerem Jagiellonii Białystok. Przed nim piekielnie trudne zadanie zastąpienia uwielbianego przez kibiców Michała Probierza (45 l.).

"Super Express": - W Białymstoku mówią, że ten, kto weźmie drużynę po Probierzu, jest albo kozakiem, albo szaleńcem.

Ireneusz Mamrot: - Zdaję sobie sprawę, że z Michałem Probierzem drużyna osiągnęła najlepsze wyniki w historii. Były trener to na Podlasiu żywa legenda, ale nie boję się porównań. Nie ma wyjścia, muszę się z tą legendą zmierzyć. Teraz liczy się to co przed nami - mecze eliminacji Ligi Europy i Ekstraklasa.

- Już wiadomo, że z Jagi odejdzie Konstantin Vassiljev, a pod znakiem zapytania stoi przyszłość kuszonych przez inne kluby Jacka Góralskiego, Fiodora Cernycha czy Tarasa Romanczuka. Na powitanie może pan stracić liderów zespołu.

- Zawsze jak jest bardzo dobry sezon, to najlepiej wychodzą na tym piłkarze. Wtedy mogą przebierać w ofertach. Nie wiem jeszcze, jak bardzo zmieni się drużyna. Liczę, że kluczowych zawodników uda się zatrzymać. Na wszelki wypadek też przygotowałem jedno, dwa nazwiska, które podpowiem prezesowi.

- Kiedy otrzymał pan propozycję z Jagi? Pytam, bo głośno było o negocjacjach białostockiego klubu z Ljubosławem Penewem, a potem Maciejem Bartoszkiem.

- Telefon od Cezarego Kuleszy odebrałem w sobotę. Prezes przedstawił ofertę i dał mi 24 godziny na zastanowienie. Jedną noc miałem z głowy, bo trzeba było podjąć być może życiową decyzję. Z niedzieli na poniedziałek też w ogóle nie spałem, bo myślałem, jak rozstać się z Chrobrym, z którym miałem ważny kontrakt. Mogłem pozostać w Głogowie, gdzie miałem stabilną sytuację i udało się stworzyć solidną drużynę. Pewnie byłoby mniej stresu, niż czeka mnie w Białymstoku, ale z drugiej strony trudno jest walczyć o awans, gdy co rok odchodzą znaczący zawodnicy. A poza tym wicemistrzom Polski się nie odmawia!

- Przeszedł pan długą drogę od rozwoziciela gazet i dziennikarza "Nowej Gazety Trzebnickiej" do szkoleniowca drugiej drużyny Ekstraklasy.

- Po 17 latach pracy w zawodzie trenera mam wiedzę, doświadczenie i zapał do pracy, którym zarażę piłkarzy. W poprzednich rozgrywkach Piast, Zagłębie Lubin i Cracovia grą w grupie spadkowej zapłaciły za występy w pucharach. Gdyby nie podział punktów, po rundzie zasadniczej strat do Jagi nie odrobiłaby nawet Legia. Zrobię wszystko, żeby ze mną na ławce Jagiellonia grała równie dobrze jak dotąd.

autor: Rozmawiał Piotr Dobrowolski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: