Reprezentacja Szwajcarii, piłka nożna, Euro 2016

Autor: Eastnews

Euro 2016: Nieudany debiut Albanii. Minimalna porażka ze Szwajcarią

2016-06-11 18:55

Mecz Albania - Szwajcaria miał tylko jednego faworyta. Niewielu stawiało, że Xherdan Shaqiri i spółka mogą stracić punkty w starciu z absolutnym debiutantem na mistrzostwach Europy. Helweci nie zawiedli i wygrali pierwszy mecz na Euro 2016. Choć styl w jakim to zrobili nikogo na kolana nie mógł rzucić.

Pierwsza połowa meczu Albania - Szwajcaria zaczęła się pod dyktando faworytów. Helweci szybko ruszyli do przodu i ich wysiłki zostały wynagrodzone już po pięciu minutach od pierwszego gwizdka pana Velasco Carballo z Hiszpanii. Piłkę w narożniku boiska ustawił Shaqiri, dośrodkował w pole karne, a centrę wykorzystał obrońca Schaer. Trzeba nadmienić, że w zdobyciu bramki pomógł Szwajcarom golkiper rywali - Berisha niepewnie wyszedł do futbolówki i otworzył przeciwnikom drogę do siatki. Z upływem czasu spotkanie się wyrównało. Albańczycy mieli nawet okazję na remis, którą powinni wykorzystać, jednak Sadiku przegrał pojedynek sam na sam z Sommerem. Kolejny cios debiutanci na czempionacie Starego Kontynentu otrzymali w 36. minucie. Wtedy to drugą żółtą kartkę obejrzał kapitan drużyny Lorik Cana i musiał opuścić boisko. Choć tuż przed końcem pierwszej części gry mocniej przycisnęła Szwajcaria, to do szatni zeszła tylko z minimalnym prowadzeniem.

Na drugą połowę Albańczycy wyszli z wyraźnymi instrukcjami od trenera, by nie forsować tempa i czekać cierpliwie na swoje okazje. Ku zaskoczeniu wszystkich to właśnie debiutanci czempionatu Starego Kontynentu mieli więcej szans, by strzelić gola. W sobotę piłka szukała przede wszystkim Sadiku, który mógł zakończyć rywalizację z Helwetami przynajmniej z trzema golami na koncie. Napastnik był jednak bardzo nieskuteczny i to głównie przez niego jego reprezentacja nie zdołała doprowadzić do remisu. Szwajcaria ostatecznie wygrała z Albanią 1:0, ale styl gry podopiecznych trenera Petkovicia pozostawił sporo do życzenia. Tym bardziej, że gdyby nie wspaniała interwencja Sommera z końcówki, to faworyci dopisaliby sobie tylko punkt.

Po pierwszej kolejce w tabeli grupy A przewodzi Francja, która w meczu otwarcia pokonała Rumunię 2:1. W kolejnej serii gier "Trójkolorowi" zagrają z Albanią, a Szwajcaria w meczu o wysoką stawkę zmierzy się z Rumunami.

Albania - Szwajcaria 0:1 (0:1)
Bramka: Schaer 5
(W celu zaktualizowania wyniku należy odświeżyć stronę)

Albania: 1. Berisha - 4. Hysaj, 5. Cana, 15. Mavraj, 7. Agolli - 22. Abrashi, 13. Kukeli, 14. Xhaka (62, 20. Kace) - 21. Roshi (74, 16. Cikalleshi), 10. Sadiku (82, 11. Gashi), 3. Lenjani

Szwajcaria: 1. Sommer - 2. Lichtsteiner, 22. Schaer, 20. Djourou, 13. Rodriguez - 11. Behrami, 10. Xhaka - 23. Shaqiri (88, 16. Fernandes), 15. Dżemaili (76, 8. Frei), 18. Mehmedi (62, 7. Embolo) - 9. Seferović

Żółte kartki: Kace, Kukeli, Mavraj - Schaer, Behrami

Czerwona kartka: Cana (36., za dwie żółte)