SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Gianni Infantino powiększy mundial? Na mistrzostwach świata może zagrać 40 drużyn!

Gianni Infantino powiększy mundial? Na mistrzostwach świata może zagrać 40 drużyn!

06.09.2016, godz. 20:56
Gianni Infantino
Gianni Infantino gratuluje Legii dubletu foto: EAST NEWS

Piłkarskie mistrzostwa świata dla większej liczby drużyn? Takie zmiany mogą zostać wprowadzone już wkrótce, a nie zaprzecza temu prezydent FIFA Gianni Infantino. Od 2026 roku na mundialu może występować aż 40 reprezentacji, a niewykluczone są też turnieje organizowane przez kilku gospodarzy.

W dotychczasowej historii mistrzostw świata był tylko jeden turniej organizowany przez więcej niż jeden kraj. Chodzi oczywiście o mundial w Korei Południowej i Japonii w 2002 roku. Niewykluczone jednak, że od 2026 roku się to zmieni. Prezydent FIFA Gianni Infantino poinformował, że gospodarza tego mundialu wybierze dopiero za cztery lata (w 2018 roku MŚ są w Rosji, a w 2022 w Katarze), ale w kuluarach mówi się, że duże szanse na organizację będzie miało któreś z państw Ameryki Północnej. A może nawet kilka z nich, bo jakiś czas temu pojawiła się koncepcja mundialu rozgrywanego w USA, Kanadzie i Meksyku. - Moim zdaniem nie ma limitów dla tego, co jest dobre dla piłki nożnej - stwierdził prezydent FIFA.

W 2020 roku wraz z gospodarzem MŚ 2026 zostanie też wybrana formuła, w jakiej turniej będzie rozgrywany. Bardzo możliwe, że wystąpi w nim wówczas 40 reprezentacji, czyli o 8 więcej, niż ma to miejsce obecnie. Infantino w swojej kampanii wyborczej przed wyborami na szefa FIFA wielokrotnie podkreślał, że zależy mu na zwiększeniu liczby drużyn grających na mistrzostwach. Innym czynnikiem, który może do tego doprowadzić, będą większe zyski z praw telewizyjnych czy marketingowych, co może mieć kluczowe znaczenie w dyskusji nad tym pomysłem.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: