SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Historyczny sukces Malty! Sensacyjnie wygrała z Ukrainą

Historyczny sukces Malty! Sensacyjnie wygrała z Ukrainą

07.06.2017, godz. 10:54
Andrij Szewczenko
Andrij Szewczenko, trener reprezentacji Ukrainy foto: EAST NEWS

O tym meczu będzie się pamiętać latami. Szczególnie na pewnej niewielkiej wyspie na Morzu Śródziemnym. W jednym z wtorkowych meczów towarzyskich reprezentacja Malty sensacyjnie pokonała Ukrainę 1:0, a tym samym osiągnęła największy sukces w sześćdziesięcioletniej historii państwa.

Jeszcze nie tak dawno temu Ukraina z powodzeniem grała w eliminacjach do wielkich turniejów, w których ogrywała Polskę. Wystąpiła w dwóch poprzednich edycjach mistrzostw Europy, a na mundialu w 2006 roku awansowała nawet do ćwierćfinału. Teraz jednak z futbolem u naszych wschodnich sąsiadów jest bardzo źle, a tylko potwierdziło się to we wtorek.

Zespół prowadzony od niespełna roku przez legendarnego piłkarza Andrija Szewczenkę mierzył się w towarzyskim spotkaniu z Maltą i wydawało się, że faworyt może być tylko jeden. Ale reprezentacja wyspiarskiego państwa sprawiła gigantyczną niespodziankę i wygrała ten mecz 1:0! Bramkę na wagę triumfu zdobył 23-letni pomocnik Zach Muscat, który na codzień występuje w trzecioligowym włoskim klubie Arezzo.

Dla Maltańczyków to oczywiście największy sukces w sześćdziesięcioletniej historii kraju. Do tej pory nigdy nie udało im się wygrać z zespołem z czołowej pięćdziesiątki rankingu FIFA (Ukraina zajmuje trzydzieste siódme miejsce). Co więcej ostatnie swoje zwycięstwo odnieśli dwa lata temu, gdy pokonali Litwę. Mieli więc wielkie powody do radości, a wręcz świętowania.

Z kolei Ukraina wciąż pogrąża się w kryzysie, który rozpoczął się jeszcze podczas Euro 2016. Zatrudnienie Andrija Szewczenki miało zmienić ten stan rzeczy, ale jak na razie próżno szukać poprawy w grze jego drużyny. A porażka z Maltą to jedna z największych wpadek w historii, bowiem ich wtorkowi rywale w rankingu FIFA zajmują miejsce dopiero pod koniec drugiej setki! W eliminacjach do MŚ 2022 Ukraińcy są trzeci w tabeli za Chorwacją i Islandią, a przed Turcją, Finlandią i Kosowem.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: