SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna liga europejska Janusz Kowalik: Klaassen to wielka klasa. Uważajcie na niego!

Janusz Kowalik: Klaassen to wielka klasa. Uważajcie na niego!

16.02.2017, godz. 02:00
Davy Klaassen
Davy Klaassen foto:

Dziś Legia Warszawa zmierzy się na Łazienkowskiej z Ajaksem Amsterdam w pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europy. - Legia nie ma nic do stracenia. Musi zagrać odważnie i bez kompleksów - ocenia Janusz Kowalik (73 l.), który przed laty grał w holenderskich klubach i mieszka w tym kraju.

"Super Express": - Ajax wygrał w lidze pięć meczów z rzędu. Legia powinna się bać?

Janusz Kowalik: - To, że nie przegrali po zimowej przerwie, nic nie znaczy. Bo w piłce nigdy nic nie wiadomo. Ajax wydaje się silniejszy, ale to nie Real czy Barcelona. Wszystko zależy od tego, jak Legia podejdzie do tej rywalizacji. Na pewno nie może się bać, bo wtedy przegra. Musi zagrać odważnie i bez kompleksów.

- W tym sezonie odkryciem jest Kasper Dolberg, strzelec 10 goli w lidze. Duńczyk to najgroźniejsza broń rywali?

- Nie ulega wątpliwości, że to duży talent. To dobry, obiecujący zawodnik, ale jest młody i nie w każdym meczu będzie grać na wysokim poziomie. Zdarzały mu się występy, w których nie dotknął piłki. Jest zależny od gry zespołu. A Ajax to kolektyw.

- Kto jest najlepszym zawodnikiem holenderskiej ekipy?

- Pomocnik Davy Klaassen. Jest bardzo wszechstronny. On nie ma słabych meczów. Tylko dobre albo bardzo dobre. To jego silna strona. Wyróżnia się skrzydłowy Hakem Zyiech, który potrafi zrobić zaskakującą akcję, bo jest dobry technicznie i czyta grę. Potrafi strzelić i genialnie asystować.

- W lidze Ajax imponuje skutecznością.

- Bo ich druga linia jest bardzo ofensywna, grają bez defensywnego pomocnika. Na tej pozycji przed czwórką obrońców występuje Lasse Schoene. Wszystkie akcje zaczynają się od niego, to on prowadzi grę. W lidze holenderskiej ma dużo swobody. Z moich obserwacji wynika, że jak się "zlikwiduje" Schoene, to pada cały system zespołu.

- Co jest priorytetem dla Ajaksu: tytuł mistrzowski czy sukces w Europie?

- Liga holenderska, bo Ligi Europy nie wygrają. Taka prawda. Nie można sobie robić iluzji i zakładać, że jeśli teoretycznie wyeliminują Legię, to zdobędą puchar. A mistrzem Holandii mogą być. Kluczowe będą mecze z PSV i Feyenoordem, który jest liderem i gra solidną piłkę.

autor: Marcin Szczepański zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: