SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna liga europejska Jeden gol zadecydował. Legia Warszawa odpadła z Ligi Europy

Jeden gol zadecydował. Legia Warszawa odpadła z Ligi Europy

24.02.2017, godz. 07:31
Ajax Amsterdam - Legia Warszawa

Niestety, w czwartek przygoda Legii Warszawa z europejskimi pucharami dobiegła końca. Mistrzowie Polski minimalnie przegrali z Ajaksem Amsterdam na wyjeździe 0:1. Tydzień wcześniej przy Łazienkowskiej padł bezbramkowy remis. Choć podopieczni Jacka Magiery odpadli, to z pewnością nie przynieśli wstydu naszemu futbolowi.

Już pierwsze minuty meczu Ajax Amsterdam - Legia Warszawa pokazały jak będzie wyglądał ten mecz. Mistrzowie Polski wyszli wyraźnie cofnięci i czekający na ruch gospodarzy. Obrona zespołu Jacka Magiery spisywała się bez zarzutu i faworyzowani amsterdamczycy nie potrafili poważniej zagrozić bramce Arkadiusza Malarza. Przyjezdni z rzadka decydowali się na rajdy ofensywne. Jeśli już to robili, to było naprawdę groźnie. Tak jak w czterdziestej trzeciej minucie, gdy bliski szczęścia był Vadis Odjidja-Ofoe. Belg został w ostatniej chwili uprzedzony przez obrońcę Ajaksu i w pierwszej części gry nie zobaczyliśmy bramek.

Druga zaczęła się w sposób wymarzony dla gospodarzy. Już cztery minuty po wznowieniu gry do bramki Legii trafił Viergever. Warszawianie musieli zmienić swój styl gry. Przez kolejne czterdzieści minut więcej podopiecznych Jacka Magiery uczestniczyło w akcjach zaczepnych. Mistrzowie Polski byli jednak bardzo niedokładni i przez to nie mogli stworzyć realnego zagrożenia pod bramką Onany. Magiera, próbując ratować sytuację, rzucił z ławki wszystkich wartościowych zawodników ataku. Nie pomogło jednak ani wejście Thibault'a Moulina, ani Tomasa Necida, ani Daniela Chimy Chukwu. Mimo bardziej defensywnego stylu gry, to Ajax groźniej atakował. Skrzydłowi gospodarzy mieli mnóstwo miejsca i kilka razy było bardzo gorąco pod bramką Malarza.

Do końca wynik nie uległ zmianie i po minimalnym, ale zasłużonym zwycięstwie 1:0 amsterdamczycy zameldowali się w 1/8 finału Ligi Europy. Legia swoją przygodę z europejskimi pucharami zakończyła w lutym z wielkim niedosytem. W końcówce ubiegłego roku najlepsza drużyna w Polsce w ubiegłym sezonie zremisowała przecież 3:3 z Realem Madryt i wygrała 1:0 ze Sportingiem. Wydawało się więc, ze Ajax jest w jej zasięgu.

Ajax Amsterdam - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
Bramka:
Viergever 49

Ajax: Onana - Veltman, Sanchez, Riedewald, Viergever - Klaassen, Schone, Ziyech - Traore, Dolberg (82. Nouri), Younes

Legia: Malarz - Broź, Dąbrowski, Pazdan, Hlousek - Kopczyński (82. Chukwu), Jodłowiec (58. Moulin) - Kazaiszwili, Odjidja-Ofoe, Guilherme (74. Necid) - Kucharczyk

Żółte kartki: Sanchez, Traore, Veltman, Onana

Koniec. 1:0. Niestety, Legia odpadła z Ligi Europy na etapie 1/16 finału. Mimo ambitnej walki czegoś zabrakło. Szkoda, że ta przygoda się kończy, ale taka jest piłka, takie jest życie. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje sport.se.pl!

90' - Bardzo spieszy się Legii. Pośpiech jest jednak złym doradcą. Jeśli wcześniej Polacy byli niedokładni, to teraz przebijają samych siebie...

86' - Kolejna żółta kartka. Tym razem ukarany Veltman. Amsterdamczycy bardzo mądrze się bronią

82' - Mnóstwo szczęścia miała Legia! Schone strzelał tuż sprzed pola karnego i piłka musnęła słupek, ale przeleciała na szczęście obok bramki. Pierwsza zmiana w szeregach gospodarzy. Nouri za Dolberga. W Legii za Kopczyńskiego wszedł Chukwu

80' - Błyskawiczna kontra Ajaksu. Ostatecznie rozwiązał ją Traore. Reprezentant Burkina Faso wewnętrznym podbiciem próbował zaskoczyć Malarza, ale jego próba minęła o włos słupek bramki gości

77' - Czasu coraz mniej, a szału nie ma. Legia liczy chyba na tę jedną jedyną akcję. Oby nadeszła! Traore ukarany żółtą kartką

74' - Druga zmiana w Legii. Za Guilherme wszedł rosły napastnik - Tomas Necid

72' - Role trochę się odwróciły. Ajax ma coraz więcej miejsca, ponieważ Legia ruszyła do przodu. To woda na młyn dla skrzydłowych gospodarzy, którzy mogą się rozpędzić. Teraz do Dolberga zagrał Traore, ale napastnik źle przyjął sobie piłkę. Po chwili pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. Ukarany Sanchez

Po coś w końcu go do tej Warszawy sprowadzili...

68' - Dolberg miał świetną okazję do podwyższenia wyniku. Na szczęście napastnik gospodarzy uciekał ze światła bramki i kąt robił się coraz mniej korzystny. Ostatecznie skończyło się na strachu, bo piłka przeszła obok słupka

66' - Ajax trochę uspokoił swoją grę. Po kilku minutach naporu Legii gra znowu się wyrównała. To nie najlepsza wiadomość dla kibiców mistrzów Polski. Ich pupile wciąż potrzebują więcej dokładności, ponieważ po kilku podaniach w prosty sposób tracą piłkę

62' - Jakby odważniej Legia. Na razie goście są niedokładni, ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu znajdą więcej wzajemnego zrozumienia i poważniej zagrożą Onanie i całemu Ajaksowi

58' - Pierwsza zmiana w barwach Legii. Po kontuzji wraca Thibault Moulin. Zastąpił on Tomasza Jodłowca

57' - Coraz goręcej pod bramką Legii. Ajax raz po raz próbuje trafić po raz drugi. Teraz z drugiej linii poszło świetne prostopadłe podanie i tylko przytomność umysłu Malarza sprawiła, że wciąż jest tylko 0:1

Gol na 1:0 dla Ajaksu:

53' - Ciekawi jesteśmy jak będzie teraz wyglądał ten mecz. Legia teraz musi już zrobić to, po co przyjechała do Amsterdamu, czyli strzelić gola. Ajax zdaje sobie sprawę, że strata jednej bramki może zabrać mu miejsce w 1/8 finału, dlatego pewnie będzie dążył do kolejnego trafienia

49' - Pierwszy strzał Malarz zdołał jeszcze odbić, ale z dobitką bocznego obrońcy Ajaksu nie miał już żadnych szans. Viergever trafił z najbliższej odległości i Legia musi gonić wynik

49' - GOOOOOOOOL! 1:0 dla Ajaksu! Viergever!

46' - Zaczynamy drugą połowę! Oba zespoły bez zmian

Przerwa. 0:0. Na razie nie jest źle. Legia gra bardzo wyrachowanie i Ajax zbyt groźnie jej nie zagroził. Mamy nadzieję, że z każdą minutą większe doświadczenie mistrzów Polski da przewagę. Zapraszamy po przerwie!

43' - Ależ miał szansę Odjidja-Ofoe! Był dosłownie cztery metry od bramki Onany i miał już piłkę na bucie! W ostatniej chwili jeden z obrońców gospodarzy musnął futbolówkę, czym zdezorientował Vadisa. To była szansa tak wyborna jak belgijska czekolada!

41' - W ostatnich sześciu meczach Ajax nie stracił gola i to widać dzisiaj. Bardzo pewnie gra obrona amsterdamczyków. Gospodarze nie mają problemów z powstrzymaniem osamotnionego Kucharczyka, a skrzydła Legii mają zbyt mało miejsca, by się odpowiednio rozwinąć

37' - Coraz śmielej poczyna sobie Ajax. Skrzydłowi od samego początku starają się schodzić do środka w pełnym biegu. Teraz zrobił tak Younes, który ostatecznie zdecydował się dośrodkować na głowę Klaassena. Ten na szczęście przeniósł piłkę nad bramką Malarza

33' - Groźna akcja Ajaksu. Klaassen w pełnym biegu wpadł w pole karne Legii i czekał na ruch Malarz. Sprytnie strzelał w krótki róg, ale trafił tylko w boczną siatkę

30' - Uspokoiło się nieco spotkanie. Oba zespoły mają świadomość, że bezbramkowy remis utrzymuje nadzieje na awans. Ajax wie, że nie musi forsować tempa, bo czasu jest jeszcze bardzo dużo, a Legia wciąż czeka na zabójczą kontrę

25' - Postraszyła teraz Legia Ajax! Świetne podanie w stronę Kucharczyka. Napastnik warszawian nie zdążył jednak dojść do piłki. Uprzedził go Onana, który wybiegł z bramki na trzydziesty metr

21' - Uffff! Masę szczęścia miała Legia! Aktywny Ziyech po raz kolejny spróbował strzału. Mistrzów Polski przed utratą gola uratował słupek!

A jak Wasze typy?

18' - Ziyech ustawił piłkę na około dwudziestym piątym metrze od bramki Legii. Jego strzał z rzutu wolnego był jednak równie mocny co niecelny i na strachu się skończyło

15' - Traore ruszył mocno w pole karne Legii. Spod samej linii bocznej wbiegł w "szesnastkę" i zdecydował się na silny strzał w kierunku bramki Malarza. Po raz kolejny na medal spisali się jednak defensorzy Legii

12' - Ajax po raz pierwszy znalazł się w polu karnym Legii. Na szczęście obrońcy przyjezdnych świetnie sobie poradzili. Chwilę później groźny strzał oddał Kucharczyk. Napastnik mistrzów Polski był jednak na spalonym

8' - Legia ze smoka przeszła w myszołówkę. Bardzo skoncentrowani są warszawianie w Amsterdamie. Świetnie ustawiają się w obronie, przez co Ajax nie jest w stanie rozwinąć skrzydeł. Mądry plan, panie Jacku Magiero. Mamy nadzieję, że będzie on realizowany bez zarzutu

4' - Legia w ustawieniu przyczajonego smoka. Czeka na ruch Ajaksu i kontrę. Tymczasem gospodarze nie wydają się być poskramiaczami dzikich bestii. Nie rzucili się do ataku i choć utrzymuję piłkę, to rozgrywają ją głównie na na własnej połowie

1' - Zaczynamy! Legia na zielono-czarno. Ajax w strojach czerwono-białych

Piłkarze już są na murawie! Bardzo głośno na trybunach. Zarówno kibice Ajaksu, jak i Legii dają z siebie wszystko. Mamy nadzieję, że piłkarze pójdą w ich ślady i obejrzymy świetne widowisko!

Przypomnijmy, pierwszy mecz w Warszawie zakończył się bezbramkowym remisem. Oznacza to, że przy takim samym wyniku dzisiaj czeka nas dogrywka. W przypadku remisu bramkowego do dalszej fazy awansują Polacy

Mecz Ajax - Legia na szczęście nie jest zagrożony, ale Amsterdam pogrążony jest dzisiaj w chaosie. O paraliżu miasta przeczytacie TUTAJ

A tak prezentuje się zestawienie gospodarzy:

Znamy już składy na dzisiejsze spotkanie. Na początek to, co interesuje nas bardziej. Tak zagra Legia:

Witamy w relacji na żywo z meczu Ajax Amsterdam - Legia Warszawa! Mistrzowie Polski stoją przed szansą na awans do 1/8 finału Ligi Europy. Ta sztuka nie udała się żadnemu naszemu zespołowi w XXI wieku. Mamy nadzieję, że ta niechlubna seria zostanie dziś przerwana. Bądźcie z nami!
False 3112 True 1 2017-02-23 18:45:00 True 30
autor: Jakub Waśko zobacz inne artykuły tego autora