Liga Europejska, Lech - Braga, wynik 1:0. Rudnevs trafił Bragę

2011-02-18 3:00

- Wierzę, że wygramy. Ani trochę nie boję się Bragi. Jestem w stanie strzelić rywalom więcej niż jedną bramkę - mówił "Super Expressowi" przed meczem w 1/16 finału Ligi Europy napastnik Lecha Artjoms Rudnevs (23 l.). Łotysz... nie dotrzymał słowa, bo strzelił "tylko" jednego gola, ale dzięki jego trafieniu "Kolejorz" wygrał 1:0.

Mecz rozgrywany był w niemal identycznej scenerii, jaka towarzyszyła grudniowemu spotkaniu Lecha z Juventusem (1:1). Nie było wprawdzie tak zimno ("tylko" około minus ośmiu stopni Celsjusza), ale przez cały czas padał gęsty śnieg.

Radzili sobie ze śniegiem

- Większość zawodników Bragi to Brazylijczycy. A dla nich mróz i śnieg to anormalna sytuacja - mówił nam przed tym meczem pomocnik Lecha, Ivan Djurdjević (34 l.). Serb pomylił się, bo w pierwszej połowie goście z południa radzili sobie bardzo dobrze. Imponowali przede wszystkim nienaganną techniką i to oni częściej zagrażali bramce Lecha.

Patrz też: Lech - Braga. Jose Mari Bakero: Mieliśmy problemy z wejściem w odpowiedni rytm

W zespole Lecha oficjalny debiut zaliczył Bartosz Ślusarski. Były napastnik Cracovii niczym specjalnym nie zachwycił. W pierwszej połowie zdecydowanie najlepszy wśród poznaniaków był Semir Stilić. Bośniak nie bał się dryblingów i niekonwencjonalnych podań. Nieco zawodził za to Białorusin Siergiej Kriwiec.

Cudowna asysta

Aż do 72. minuty. Wtedy pomocnik Lecha błysnął geniuszem, cudownie przechwytując piłkę, a potem podając do Artjomsa Rudnevsa, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Bragi - Arturem. Cały stadion Lecha zamarł, kiedy Łotysz biegł z piłką w kierunku bramki, a po chwili wybuchł szaloną radością, gdy "Rudi" pokonał Artura. To było piąte trafienie Artjomsa w 7 meczach LE.

Ten gol jeszcze pobudził piłkarzy "Kolejorza" do odważ-niejszych ataków i podopieczni Jose Bakero byli bliscy podwyższenia rezultatu. Skończyło się jednak na 1:0, co jest bardzo dobrym wynikiem przed rewanżem w Bradze za tydzień. Jest więc nadzieja, że Lech przełamie 20- -letnią niemoc Polaków w pucharach. Tak długo żaden nasz zespół nie jest bowiem w stanie przebrnąć wiosennej rundy europejskich rozgrywek.

Lech - Braga 1:0

1:0 Rudnevs 72. min
Sędziował: Władysław Bezborodow
Widzów: 29 000
Lech: Kotorowski - Kikut, Bosacki, Arboleda, Gancarczyk - Kriwiec, Djurdjević - Wilk Ż (53. Kiełb), Stilić Ż, Ślusarski (46. Możdżeń) - Rudnevs (84. Ubiparip)
Braga: Artur - Miguel Garcia, Kaka, Rodriguez, Silvio - Custodio Ż, Viana, Salino - Lima, Meyong (87. Mosorro), Helder Barbosa Ż (68. Alan)