SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna primera division piłka nożna piłka nożna primera division primera division Afera korupcyjna w Hiszpanii. Trzech piłkarzy z zarzutami

Afera korupcyjna w Hiszpanii. Trzech piłkarzy z zarzutami

17.02.2017, godz. 10:01
Betis - Atletico
Betis - Atletico foto: EAST NEWS

Trzej byli piłkarze Realu Betis Sewilla usłyszeli zarzuty korupcyjne. Według oskarżycieli przyjęli 650 tys. euro od osób zarządzających innym hiszpańskim klubem – Osasuną Pampeluna. To właśnie tej drużynie mieli pomóc utrzymać się w lidze. Wypełnili warunki umowy, ale Osasuna i tak pożegnała się z La Liga.

Zdarzenie miało miejsce podczas dwóch ostatnich kolejek ligi hiszpańskiej sezonu 2013/14. Betis zajmował wówczas ostatnie miejsce w tabeli i nie miał już szans na utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii. O przetrwanie walczyła wciąż Osasuna Pampeluna i jej dyrektorzy zwrócili się z nielegalną ofertą do trzech piłkarzy Betisu. Łapówkę w wysokości 650 tys. euro przyjęli Amaya Carazo, Jordi Figueras i Xavi Torres.

Zawodnicy mieli zrobić wszystko, by ich drużyna wygrała w przedostatniej kolejce z Realem Valladolid, a na zakończenie rozgrywek przegrała właśnie z Osasuną. Oba warunki zostały spełnione. Najpierw Betis pokonał Valladolid 4:3, a później uległ ekipie z Pampeluny 1:2. Ostatecznie jednak i Betis, i Osasuna z La Ligą się pożegnały, zajmując kolejno 20. i 18. pozycję.

W tym czasie zawodnikiem Betisu był reprezentant Polski, Damien Perquis. Obrońca zagrał w obu wymienionych spotkaniach, ale w pojedynku z Osasuną przedwcześnie opuścił boisko z powodu kontuzji. Kilka miesięcy po incydencie w Pampelunie rozpoczął pracę znany polski trener – Jan Urban.

autor: Dominik Kania zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: