SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna primera division piłka nożna piłka nożna primera division primera division El Clasico: Barcelona - Real. Lionel Messi vs Cristiano Ronaldo. Dla kogo Złota Piłka 2016?

El Clasico: Barcelona - Real. Lionel Messi vs Cristiano Ronaldo. Dla kogo Złota Piłka 2016?

03.12.2016, godz. 12:55
Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi? Dla kogo Złota Piłka?
foto: Eastnews

Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo? W sobotę obaj panowie zmierzą się ze sobą ponownie, a w tle ich rywalizacji trwać będą wciąż narastające dyskusje. Który z nich rządził światowym futbolem w 2016 roku? Cristiano Ronaldo, triumfator Ligi Mistrzów oraz mistrzostw Europy czy Lionel Messi - wciąż uznawany za największego magika w świecie piłki?

Dla Ronaldo rok 2016 był być może najlepszy w karierze. Król strzelców Ligi Mistrzów. Triumfator Ligi Mistrzów. Mistrz Europy z Portugalią. Gdyby dorzucił jeszcze tytuł mistrza Hiszpanii, jego triumf byłby absolutnie bezdyskusyjny. Tyle że CR7 latem leczył uraz, później długo wracał do formy i dopiero w listopadzie, podczas derbów Madrytu, udowodnił, że wciąż jest sportowcem absolutnie wyjątkowym. Jedynym w swoim rodzaju snajperem, zdolnym do przełamania nawet najlepszej defensywy na Starym Kontynencie.

W tym samym czasie Lionel Messi po prostu czarował. Jak zwykle. Argentyńczyk w ostatnich dwunastu miesiącach zgarnął tylko trofea krajowe. Puchar i mistrzostwo Hiszpanii. Poza tym było gorzej. Nie udało się podczas Copa America, nie udało w Lidze Mistrzów. Na dodatek pięciokrotny triumfator Złotej Piłki zmuszony był oddać buławę lidera. Wiosną absolutną gwiazdą Katalończyków został Luis Suarez i to Urugwajczyk zgarnął trofeum Złotego Buta. Dla najlepszego snajpera Europy.

Jesienią Messi wrócił jednak na szczyt. W 16 dotychczasowych meczach zdobył 19 goli. Dodał do tego 7 asyst. Ronaldo długo leczył uraz i na razie spotkań ma 15, ale bramek ledwie 12. Do tego 6 asyst. Matematyka przemawia więc za asem Barcy, który jesienią znowu wyrósł ponad wszystkich. Wiosną lepszy był jednak CR7, który rok 2016 szósty raz z rzędu zakończył z przekroczoną barierą 50 bramek zdobytych we wszystkich rozgrywkach. I to właśnie Portugalczyk wydaje się faworytem w wyścigu o miano najlepszego.

Zarówno w plebiscycie FIFA jak i Złotej Piłki. Chyba, że we wszystko wtrąci się ten trzeci - prawdopodobnie Antoine Griezmann - i dwaj wielcy zostaną wreszcie pogodzeni.

Piszemy wreszcie, bo dyskusja o wyższości Messiego i Ronaldo trwa od lat. Trudno w to uwierzyć, ale Ronaldo pierwszej raz Złotą Piłkę zdobył w 2008 roku. Messi dwanaście miesięcy później. A później obaj panowie już nikomu nie dali szansy zdobycia tej nagrody. Dominując ten plebiscyt jak nikt inny w historii futbolu.

autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: