SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017

FC Barcelona uniknie procesu za transfer Neymara

20.12.2016, godz. 20:54
Neymar - FC Barcelona
Neymar - FC Barcelona foto: EAST NEWS

FC Barcelona uniknie procesu za nieprawidłowości przy transferze Brazylijczyka Neymara. Hiszpański sąd uznał ugodę w tej sprawie pomiędzy klubem a prokuraturą, w myśl której "Duma Katalonii" musi jedynie zapłacić 5,5 miliona euro kary. Cieszyć się też mogą obecny i poprzedni prezesi Barcelony - Josep Maria Bartomeu i Sandro Rosell - bo i oni unikną konsekwencji.

Neymar trafił do Barcelony w 2013 roku, ale od samego początku jego transfer budził spore wątpliwości. Długo nie było wiadomo, ile faktycznie kosztował Brazylijczyk - klub podawał, że zapłacił za niego 57,1 mln euro (z czego 17,1 mln miało trafić do Santosu, a 40 mln do firmy ojca zawodnika), ale jak wykazało śledztwo hiszpańskiej prokuratury faktyczna kwota miała wynieść aż 83,3 mln euro. Szefowie "Barcy" celowo zaniżali sumę transferu, by zapłacić mniejszy podatek.

W czerwcu klub i prokuratura doszły do porozumienia i zawarły ugodę, zgodnie z którą "Duma Katalonii" musiałaby zapłacić 5,5 mln euro kary. Ta umowa musiała jednak zostać najpierw zaakceptowana przez sąd i we wtorek faktycznie tak się stało. Oznacza to, że Barcelona uniknie procesu związanego z nieprawidłowościami przy transferze Neymara, a co za tym idzie konsekwencji unikną też ci, którzy za niego odpowiadali - Sandro Rosell (poprzedni prezydent klubu) i Josep Maria Bartomeu (obecny prezydent).

To jednak nie koniec problemów, bo o swoje pieniądze chce też walczyć fundusz DIS, który przed transferem był właścicielem 40 procent praw do Neymara. Z transferu uzyskał jednak tylko 6,8 mln z 17,1 mln euro wypłaconych przez Barcelonę Santosowi (poprzedni klub Brazylijczyka) i teraz czuje się oszukany. Złożył więc pozew zarówno wobec piłkarza, jak i firmy jego ojca oraz obu klubów.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: