SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle

Jose Mourinho i Cristiano Ronaldo stracą fortunę?

05.12.2016, godz. 02:00
Mourinho i Ronaldo stracą fortunę?
foto: EAST NEWS

Cristiano Ronaldo (31 l.) mógł ukryć aż 144 miliony euro przed fiskusem. Kombinowanie przy unikaniu płacenia podatków ma też dotyczyć Jose Mourinho (53 l.), Jamesa Rodrigueza (25 l.), Radamela Falcao (30 l.) i Mesuta Ozila (28 l.). Informacje, które podał niemiecki "Der Spiegel", mogą wywołać wielką burzę i spowodować, że wspomniane gwiazdy stracą grube miliony.

Sprawa nie dotyczy pensji gwiazdorów, tu podatek jest płacony jak trzeba. Wątpliwości budzą za to kwestie praw do wizerunku. Proceder miał polegać na tym, że Ronaldo i inne gwiazdy oddawały je firmom z Irlandii i rajów podatkowych na Karaibach, dzięki czemu odprowadzany podatek był dużo niższy, niż gdyby miało to miejsce w krajach, w których podejrzewani pracują.

Kilka miesięcy temu "Der Spiegel" otrzymał informacje na ten temat od ludzi związanych z Football Leaks, piłkarskim odpowiednikiem WikiLeaks (wiedza pochodzi z hakerskiego ataku na dane firm zajmujących się finansami sportowców). Niemcy podzielili się materiałami z kilkunastoma redakcjami w Europie i przeprowadzono wspólne śledztwo. W artykule autorzy podkreślają, że nie przesądzają o winie kogokolwiek, bo tylko odpowiednie instytucje muszą stwierdzić, czy to było wykorzystanie luk w prawie, czy jednak przestępstwo podatkowe. Po tych publikacjach przeważają jednak głosy, że już wkrótce Ronaldo i spółka mogą mieć takie same problemy jak Messi i Neymar, którzy przez kombinowanie przy podatkach za prawa do wizerunku są stałymi bywalcami hiszpańskich sądów.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: