SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle
Sport piłka nożna liga mistrzów piłka nożna liga mistrzów Jan Urban przed rywalizacją z Realem: To może być mecz Guilherme i Odidji-Ofoe

Jan Urban przed rywalizacją z Realem: To może być mecz Guilherme i Odidji-Ofoe

18.10.2016, godz. 14:16
Guilherme Costa Marques, Legia
Guilherme Costa Marques foto:

Jan Urban (54 l.) doskonale zna smak gry i zwycięstwa na Santiago Bernabeu. To tam rozegrał najlepszy mecz w karierze, strzelając Realowi trzy gole 30 grudnia 1990 roku, ale i dwa lata wcześniej - w barwach Górnika - był bliski sprawienia sensacji na stadionie"Królewskich". Piłkarzom Legii będzie jednak niezwykle trudno powtórzyć jego popisy.

"Super Express": - Dziś mija 21 lat od momentu ostatniej wygranej Legii w Lidze Mistrzów, co miało miejsce 18 października 1995 roku, 1:0 z Blackburn Rovers. O kolejne trzy punkty łatwo nie będzie.

Jan Urban: - Nie będzie, ale w piłce nie ma rzeczy niemożliwych. Niedawno skromny Eibar zdołał zremisować na Santiago Bernabeu, więc może i Legia powalczy? Legioniści mają tu więcej do zyskania niż do stracenia. Jestem przekonany, że każdy zawodnik z polskiej ligi zazdrości im, że będą mieli okazję zagrać na takim stadionie przeciw takim piłkarzom. To czysta przyjemność.

- Ale czy przyjemność nie zmieni się w nieprzyjemność w przypadku lania? Nawet w Polsce wiele osób życzy Legii jak najwyższej porażki.

- Niestety, my, Polacy, już tak mamy, że rzadko kiedy życzymy komuś dobrze. Smutne to, ale taka prawda. Upieram się, że piłkarze Legii mogą z tego meczu wynieść pozytywy. Pamiętam, gdy w 1988 roku grałem z Górnikiem na Realu. Na 13 minut przed końcem rewanżu wygrywaliśmy 2:1 i przy takim wyniku przechodziliśmy dalej. Niestety, Real trafił nas dwa razy w końcówce, ale mimo porażki ten mecz dał mi bardzo wiele. Przekonałem się, że mogę kiwnąć piłkarza Realu, dobrze podać, więc dam sobie radę w lidze hiszpańskiej. Oby i piłkarze Legii zyskali na samoocenie po tym meczu.

- Na kogo w Legii najbardziej pan liczy?

- To może być mecz Guilherme, który jest świetnie wyszkolony technicznie i nie boi się gry jeden na jeden. Drugi to Odjidja, w formie z meczu z Lechią. Oby zagrał tak jak wtedy.

- Wspomniał pan mecze Górnika z Realem. Mieliście wtedy obiecane jakieś duże premie?

- To był jeszcze komunizm. Za dobrą postawę każdy piłkarz Górnika dostał wtedy talon na "malucha".

- I skorzystał pan?

- Człowieku! Wiesz, jaki to był wtedy rarytas, taki talon?! Oczywiście, że tak!

- A za trzy gole wbite Realowi w barwach Osasuny coś pan dostał?

- W tym przypadku skończyło się na satysfakcji z najwyższego w historii klubu zwycięstwa nad Realem i najwyższej pozycji Osasuny w lidze - 4. miejsce. Powtórzone bodaj po 10 latach.

- Cristiano Ronaldo ma 95 goli w Lidze Mistrzów. Złośliwcy, a może i realiści, mówią, że po dwumeczu z Legią będzie miał sto. To możliwe?

- Nie, no skąd! Przecież do składu Legii ma wrócić Pazdan (śmiech).

autor: Piotr Koźmiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: