Koniec marzeń Lecha o Lidze Mistrzów

2010-08-05 4:00

Od 14 lat mistrz Polski nie potrafi zakwalifikować się do fazy grupowej Ligi Mistrzów. W tym roku miało być inaczej. Jednak Lech Poznań przegrał rewanż na własnym stadionie ze Spartą Praga (0:1) i tym samym pożegnał się z polskimi marzeniami o podboju Champions League. Drzwi do tych elitarnych rozgrywek są dla nas zamknięte na kolejny rok...

Przed rewanżem w Poznaniu piłkarze Lecha byli optymistami. Zapowiadali, że odrobią straty z pierwszego meczu w Pradze, gdzie zostali pokonani (0:1). Trzeba przyznać, że początek spotkania w wykonaniu "Kolejorza" był obiecujący. Niestety, tylko początek... W tym okresie Sparta miała szczęście, że nie straciła gola. W słupek własnej bramki trafił Erich Brabec. W zasadzie była to najgroźniejsza okazja podopiecznych trenera Jacka Zielińskiego. W pierwszej połowie większe zagrożenie pod bramką Krzysztofa Kotorowskiego stwarzali za to zawodnicy rywali. Polski bramkarz w pięknym stylu obronił m.in. strzał z rzutu wolnego Marka Matejovskiego.

Nadzieje na awans prysły bardzo szybko, bo już kilka chwil po przerwie. W zupełnie niegroźnej sytuacji na polu karnym Bartosz Bosacki sfaulował Vaclava Kadleca. Sędzia podyktował rzut karny, który na gola zamienił Jiri Kladrubsky. W tym momencie klub z Poznania, aby myśleć o wyrzuceniu Czechów z Ligi Mistrzów, musiał strzelić trzy gole.

Trener Jacek Zieliński próbował wstrząsnąć zespołem. Wprowadził drugiego napastnika Joela Tshibambę oraz rozgrywającego Semira Stilicia. Ale bez efektu. Zamiast tego, im bliżej końca to piłkarzom obu drużyn puszczały nerwy. W 80. minucie z boiska wyrzuceni zostali Bosacki i Matejovsky. Po chwili dołączył do nich Libor Sionko, który w chamski sposób faulował Gancarczyka.

Lech odpada z walki o Ligę Mistrzów. Ale to jednak nie koniec przygody z pucharami w tym sezonie. "Kolejorz" zagra w IV rundzie eliminacji Ligi Europejskiej, czyli w pucharze pocieszenia. Od awansu do fazy grupowej tych rozgrywek dzieli polski klub zaledwie jedna runda. Jednak patrząc na dyspozycję piłkarzy Jacka Zielińskiego, trudno być optymistą. Lech przegrał bowiem cztery mecze z rzędu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w tych spotkaniach poznaniacy nie strzelili żadnego gola.

Lech - Sparta 0:1
0:1 Kladrubsky 50. min (karny)
Sędzia: Fredy Fautrel (Francja). Widzów: 13 500
Lech: Kotorowski - Wojtkowiak ż (86. Kiełb), Bosacki cz, Arboleda ż, Gancarczyk - Peszko, Injac, Drygas (57. Stilić), Kriwiec, Wilk (53. Tshibamba) - Wichniarek
Sparta: Blażek - Kladrubsky, Brabec ż, Repka ż, Pamić - Sionko cz, Hoheneder, Kucka (75. Hejda), Matejovsky cz, Kadlec (67. Zofcak) - Wilfried ż (90. Lacny)