SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna Mistrzostwa świata dla 48 drużyn? Szef FIFA: Jest wstępna zgoda

Mistrzostwa świata dla 48 drużyn? Szef FIFA: Jest wstępna zgoda

28.12.2016, godz. 18:22
Gianni Infantino
foto: EAST NEWS

Dyskusja nad zwiększeniem liczby drużyn uczestniczących w Mistrzostwach Świata trwa. Prezes FIFA Gianni Infantino, oświadczył, że znaczna wiekszość kontynentalnych federacji na całym świecie aprobuje wizję udziału w MŚ aż 48 drużyn. Do tej pory w najważniejszych piłkarskich rozgrywkach świata występują reprezentacje 32 krajów.

Do 1998 roku w rozgrywkach Mistrzostw Świata brały udział jedynie 24 drużyny. Później liczbę uczestników najważniejszej piłkarskiej imprezy rozszerzono do 32 reprezentacji, co zwiększyło atrakcyjność i opłacalność turnieju. Teraz trwają dyskusje nad zwiększeniem występujących w MŚ reprezentacji do... 48 drużyn.

Prezes FIFA Gianni Infantino jest wielkim entuzjastą tego pomysłu. Szef światowego futbolu twierdzi, że to kusząca, integrująca i atrakcyjna finansowo wizja. - Kiedy rozmawialiśmy z różnymi federacjami, to w przeważającej mierze były na tak. Musimy jednak prowadzić dalsze rozmowy - dodaje Infantino. Jest wiele pomysłów i wizji zrealizowania 48-drużynowych rozgrywek. Wszystkie mają zostać przedstawione już 9 i 10 stycznia podczas kongresu w Zurychu.

Co więcej, podczas zgromadzenia w Szwajcarii federacje poruszą również kwestię gospodarzy turniejów o Mistrzostwo Świata. Gianni Infantino twierdzi, że bardziej opłacalną i atrakcyjną formą byłoby rozmieszczenie spotkań w kilku krajach, a nie tak, jak to wyglądało dotychczas - w jednym czy dwóch.

Pomysły prezesa FIFA spotkały się z kontrargumentami prezesa Bayernu Monachium Karla Heinza-Rummenige - Liczba meczów rozgrywanych rocznie przez piłkarzy już osiągnęła nieakceptowalny poziom. Polityka i sukces komercyjny nie mogą być priorytetami w futbolu - powiedział.

Już niedługo dowiemy się, jakie losy czekają rozgrywki Mistrzostw Świata.

autor: Łukasz Biernacki zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: