SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna mundial 2018 El. MŚ 2018. Anglia - Szkocja: Pokłócili się o maki

El. MŚ 2018. Anglia - Szkocja: Pokłócili się o maki

10.11.2016, godz. 07:49
Wayne Rooney, Anglia, Euro 2016
foto: EAST NEWS

Ogromne napięcie towarzyszy piątkowemu meczowi o prymat na Wyspach Brytyjskich Anglia - Szkocja. I to nie tylko sportowe. FIFA zabroniła obu federacjom wpięcia do koszulek czerwonych maków, symbolu pamięci o ofiarach I wojny światowej.

11 listopada, czyli koniec wojny, jest więc na Wyspach (podobnie jak w Polsce) mocno celebrowany. Brytyjczycy tradycyjnie wpinają wtedy sobie w ubrania małe czerwone maki, to samo mieli w planie zrobić piłkarze. Jednak według FIFA to symbol polityczny, dlatego nie wyraziła na to zgody.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May uznała tę decyzję za "absolutnie skandaliczną". Niewykluczone, że nawet w przypadku podtrzymania negatywnego stanowiska FIFA federacje Anglii i Szkocji przypną piłkarzom maki, nawet ryzykując sankcje.

Spotkanie ze Szkocją będzie arcyważne dla tymczasowego trenera Anglii Garetha Southgate'a (zastąpił zwolnionego za pomoc w obchodzeniu przepisów przy transferach piłkarzy Sama Allardyce'a). 46-latek ma kontrakt na cztery spotkania, a najbliższe jest przedostatnie. Media jednak spekulują, że jeśli w bitwie o Wielką Brytanię pokona Szkotów, władze angielskiej federacji mogą pozostawić go na stanowisku.

Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: