SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna mundial 2018 El. MŚ 2018. Kazachstan - Polska. W Astanie może zabraknąć... wody!

El. MŚ 2018. Kazachstan - Polska. W Astanie może zabraknąć... wody!

03.09.2016, godz. 11:03
EURO 2016 Ćwierćfinałowy mecz Polska - Portugalia
EURO 2016 Ćwierćfinałowy mecz Polska - Portugalia foto: SE/EAST NEWS

Polacy rozpoczynają eliminacje do mistrzostw świata w Rosji! W upalnej Astanie, w odległym Kazachstanie, podopiecznych Adama Nawałki czeka prawdziwy sprawdzian dojrzałości. Okazuje się bowiem, że na tamtejszej murawie... może zabraknąć wody. I kto powiedział, że futbol jest prosty i wystarczy prosto kopać piłkę?

- Na stadionie nie ma systemu nawadniania, to trochę komplikuje sprawę. Trawa zostanie podlana przed spotkaniem, ale po godzinie gry wody na boisku będzie coraz mniej. Piłka będzie wówczas wolniej toczyć się po plastikowej trawie, dlatego należy kopać ją mocniej. Trzeba też pamiętać o podwójnej asekuracji w obronie, bo piłka po odbiciu od boiska może zachować się nieprzewidywalnie - stwierdził Tomasz Iwan, dyrektor sportowy reprezentacji Polski. O co chodzi? W Astanie mają bowiem zainstalowaną sztucznę murawę. Na podobnej murawie zawodowi piłkarze grać nie lubią. Na dodatek w Kazachstanie będzie gorąco, więc szybko powinno zrobić się bardzo sucho. A wówczas, jak wspomniał Iwan, może zrobić się wesoło. W skrócie: strategia naszych piłkarzy będzie w Azji uzależniona od poziomu wilgotności. To już wyższy poziom taktycznego zaawansowania.

Gdybyśmy nie widzieli podopiecznych Adama Nawałki podczas Euro 2016, napisalibyśmy, że głupszego wytłumaczenia ewentualnej klęski jeszcze nie słyszeliśmy. Sucha sztuczna murawa - oby nie uschła w trakcie spotkania! - to mniej więcej podobny kaliber co zbyt wąskie boisko - gospodarze zwężali przed spotkaniem! - zbyt ciężkie piłki czy - uwaga, klasyk! - nierówne boisko.

autor: Jędrzej Smykowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: