SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport piłka nożna mundial 2018 El. MŚ 2018. Polacy dostaną WIELKĄ kasę za awans!

El. MŚ 2018. Polacy dostaną WIELKĄ kasę za awans!

30.03.2017, godz. 10:50
Robert Lewandowski, Kamil Glik, reprezentacja Polski, Polska, piłka nożna
foto: CYFRA SPORT

Reprezentacja Polski jest już naprawdę bardzo blisko awansu na mistrzostwa świata 2018 w Rosji. W eliminacjach biało-czerwoni spisują się znakomicie i chyba tylko kataklizm mógłby im odebrać wyjazd na mundial. A to oznacza, że powoli mogą się szykować na gigantyczne premie. Jak informuje "Przegląd Sportowy" w przypadku uzyskania promocji na turniej zainkasują aż jedenaście milionów złotych do podziału!

Na półmetku eliminacji do MŚ 2018 Polacy mają na koncie trzynaście punktów - to o sześć więcej, niż kolejne w tabeli grupy "E" Czarnogóra i Dania. Dzięki znakomitym występom są już naprawdę o włos od awansu, a zdaniem statystyków z "We Global Football" mają aż 99,32 procent szans na wyjazd do Rosji! Wygląda na to, że już tylko kataklizm mógłby odebrać biało-czerwonym promocję na turniej.

To z kolei oznacza, że mogą coraz śmielej myśleć o nagrodach, jakie czekają ich za kwalifikację na mundial. A te będą nie byle jakie! "Przegląd Sportowy" podaje, że dostaną nawet jedenaście milionów złotych! FIFA za awans płaci ok. ośmiu milionów dolarów (tak było podczas MŚ 2014 w Brazylii), a ok. 35 procent tej sumy powinno trafić do zawodników. Na taki podział przystały obie strony (piłkarze i PZPN) podczas negocjacji w sprawie premii za promocję na Euro 2016. Teraz zapewne będzie podobnie.

Wówczas UEFA płaciła też osiem milionów, ale euro, a nie dolarów. A to oznacza, że za kwalifikację do mistrzostw we Francji biało-czerwoni zgarnęli minimalnie więcej, niż kwota, na jaką mogą liczyć teraz. Wszystko wskazuje więc na to, że w przypadku awansu dostaną do podziału blisko trzy miliony dolarów, czyli niecałe jedenaście milionów złotych.

To, ile zgarnie konkretny piłkarz, zależeć będzie od jego pozycji w kadrze i liczby minut spędzonych na boisku. W reprezentacji jakiś czas temu przyjęto system punktacji: 4 - podstawowy skład; 3 - wejście z ławki rezerwowych; 2 - ławka; 1 - trybuny. Aktualnie najwięcej punktów mają na koncie Łukasz Fabiański, Robert Lewandowski, Kamil Glik, Piotr Zieliński i Jakub Błaszczykowski - oni zaczynali w pierwszej "jedenastce" każdy mecz tych eliminacji. I wiele wskazuje na to, że w ostatecznym rozrachunku też zarobią najlepiej.

Dla porównania za awans na mundial 2006 kadrowicze Pawła Janasa dostali półtora miliona dolarów do podziału. Według ówczesnego kursu było to niewiele ponad cztery i pół miliona złotych.

autor: Maciej Wdowiarski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: